Reklama

"Rzeki z nieba”. Zjawiska, które będą pojawiać się coraz częściej

Naukowcy z Japonii w najnowszych badaniach na łamach czasopisma Geophysical Research Letters pokazują, że zjawiska tzw. rzek z nieba, czyli bardzo intensywnych opadów deszczu, będą pojawiać się coraz częściej. Szczególnie narażone na to są obszary Azji Wschodniej. Badacze jednak dodają, że tak naprawdę wiele regionów świata nie może już spać spokojnie.

Zjawisko potężnych, intensywnych opadów deszczu będzie pojawiało się coraz częściej

"Rzeki z nieba" to kolokwialne określenie na długie, wąskie kolumny wody spływającej z chmur. Na zdjęciach często jest obserwowane, jako podłużna smuga. Takie "rzeki" padają punktowo, trafiając z ogromną ilością wody na bardzo małą powierzchnię. Doświadczając takiego opadu, ma się wrażenie, jakby "ktoś na górze odkręcił kurek z wodą".

Uważa się, że tego typu zjawiska odpowiadają za około 20 proc. całkowitego przepływu wody na Ziemi. Intensywne opady powoduję również katastrofalne powodzie.

Mogli chociażby przekonać się o tym mieszkańcy Zhengzhou w Chinach. W lipcu 2021 roku odnotowali oni rekordowy opad dobowy wynoszący 614 mm, czyli tyle, ile w wielu miejscach w Polsce w ciągu całego roku. W ciągu godziny podczas najbardziej intensywnego deszczu spadło aż 200 mm wody. Mieszkańcy mówili, że na kilkadziesiąt minut cały krajobraz zrobił się kompletnie biały od wody. Widoczność wynosiła zero.

Reklama

"Rzeki z nieba" będą pojawiać się coraz częściej

W badaniu naukowców z Uniwersytetu Tsukuba w Japonii przeprowadzono symulacje komputerowe z wykorzystaniem danych meteorologicznych z ostatnich 60 lat. Na ich podstawie stwierdzono, że wraz ze zmianami klimatu "rzeki z nieba" będą pojawiać się coraz częściej w Japonii, Tajwanie, północno-wschodnich Chinach i w Korei.

Chociaż badania ograniczały się do terenów Azji Wschodniej, to naukowcy twierdzą, że ich wnioski mogą również się sprawdzać w innych częściach świata. Wzrost globalnych temperatur oznacza więcej wilgoci w powietrzu i tym samym bardziej intensywne będą opady w wielu miejscach.

Występowanie anomalnych opadów deszczu jest związane z barierą orograficzną. Wskazano za obszary narażone na "rzeki z nieba" Kolumbię Brytyjską w Kanadzie, zachodnie wybrzeże USA, ale także Europę.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy