Rzuć tę pracę, bo zwiększa ryzyko raka. Uwaga na te kobiece zawody

Na łamach Occupational and Environmental Medicine opublikowane zostało bardzo interesujące badanie, które sugeruje, że niektóre kobiece zawody związane są z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka jajnika. Przyczyna?

Niektóre zawody bardziej niż inne zwiększają ryzyko zachorowania na raka jajników
Niektóre zawody bardziej niż inne zwiększają ryzyko zachorowania na raka jajników123RF/PICSEL

Te zawody mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka

Jak wynika z najnowszych badań, kosmetyczki, fryzjerki i księgowe to kobiece zawody bardziej niż inne narażone na ryzyko zachorowania na raka jajnika. Mocniej uważać powinny także osoby pracujące w sprzedaży, handlu detalicznym, branży odzieżowej i budowlanej.

W badaniu porównano dane 491 kanadyjskich kobiet z rakiem jajnika i 897 kobiet bez choroby, a naukowcy wzięli pod uwagę takie czynniki ryzyka, jak zwiększony wymiar kontaktu z określonymi substancjami chemicznymi podczas pracy.

Na tej podstawie doszli do wniosku, że ryzyko rośnie u osób narażonych na działanie talku kosmetycznego, amoniaku, nadtlenku wodoru, pudru do włosów, włókien syntetycznych, włókien poliestrowych, barwników organicznych oraz pigmentów i wybielaczy.

Zaobserwowaliśmy skojarzenia sugerujące, że księgowość, fryzjerstwo, sprzedaż, szycie i zawody pokrewne mogą wiązać się z nadmiernym ryzykiem. Potrzebne są dalsze badania populacyjne, aby ocenić możliwe zagrożenia dla pracownic i zawodów powszechnie wykonywanych przez kobiety
wyjaśniają autorzy.

Fryzjerki, kosmetyczki, krawcowe i kto jeszcze?

U fryzjerek, barberek i kosmetyczek ryzyko zachorowania rośnie trzykrotnie (podobnie zresztą jak podczas pracy w branży budowlanej), podczas gdy kobiety, które przez dekadę pracowały w księgowości były dwukrotnie bardziej narażone na rozwój choroby.

Bardzo niepokojące są też wyniki dla branży krawieckiej i handlu, bo sugerują odpowiednio o 85 proc. większe ryzyko u kobiet szyjących i przerabiających ubrania oraz 45 proc. u kobiet zajmujących się sprzedażą.

I choć autorzy badania podkreślają, że wnioski z wyników ich badań są ograniczone, choćby ze względu na jedną tylko narodowość i małą grupę badanych, to jednocześnie są na tyle niepokojące, że powinny skłonić do dalszych prac w celu zbadania powiązań między ryzykiem zachorowania na raka jajnika a różnymi zawodami.

Wykluczając kobiety, tracimy okazję do zidentyfikowania czynników ryzyka raka specyficznego dla kobiet, do oceny, czy występują specyficzne dla płci różnice w ryzyku oraz do zbadania narażenia występującego w zawodach wykonywanych głównie przez kobiety
czytamy w badaniu.
Przed wojną pracowali w IT. Teraz latają dronami nad linią frontuAFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas