Reklama

Średniowieczny skarb odkryty pod Lubaniem. Co kryło się w ziemi?

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc z Sekcji Detektorystów dokonali niecodziennego odkrycia. Znaleźli 1500 srebrnych monet oraz siekańców.

Pod koniec zeszłego tygodnia (08.07.2022) na profilach społecznościowych ekipy Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc z Sekcji Detektorystów pojawiła się informacja o niesamowitym wydarzeniu. Oczom poszukiwaczy ukazały się średniowieczne monety zawinięte w płótno. Odkrycia dokonano podczas poszukiwania zabytków oraz innych przedmiotów przy pomocy wykrywaczy metali. Znalezisko pochodzi najprawdopodobniej z XIII wieku.

Jak przyznają członkowie Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc z Sekcji Detektorystów z Lubania, odkrycie jest warte nawet kilkaset tysięcy złotych.

Reklama

Poszukiwania zabytków były przeprowadzane za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W związku z tym, po odnalezieniu tego typu depozytu, należy zaprzestać dalszych poszukiwań i skontaktować się z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Znaleziska dokonano w godzinach wieczornych 06.07.22. Prace archeologiczne rozpoczęto około 18:30. Z racji tego, że konserwator ma 3 dni na odpowiednią reakcję, a zbliżał się weekend, podjęto decyzję o poinformowaniu Regionalnego Muzeum w Lubaniu. 

Na miejscu stawili się dyrektor muzeum, pracownik oraz dwóch archeologów. To pozwoliło na natychmiastowe, fachowe i bezpieczne działanie. Prace zakończyły się około 1 w nocy.

Co dokładnie odkryto

"Dokonano fantastycznego odkrycia, mianowicie skarbu brakteatów, trzynastowiecznych monet, w bardzo dużej liczbie. (...) Bardzo istotną informacją jest to, że chronologicznie skarb ten pochodzi z czasów, kiedy lokowano miasto Lubań, więc można powiedzieć, że jest to zabytek związany z początkami osady, która później przekształciła się w ośrodek miejski" - mówi Łukasz Tekiela.

Aktualnie monety są czyszczone oraz identyfikowane, w związku z czym na szczegółowe informacje dotyczące znaleziska oraz więcej zdjęć musimy jeszcze trochę poczekać. Odkrywcom serdecznie gratulujemy! 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy