Superksiężyc na niebie. Lipcowa pełnia będzie wyjątkowa

Pełnia Księżyca w lipcu pozwoli na zaobserwowanie naszego satelity w wyjątkowej, bo pełnej okazałości. Oficjalnie Superksiężyc będzie widoczny już za kilka godzin, choć w rzeczywistości będziemy musieli poczekać do zachodu Słońca. Lipcowa pełnia Księżyca będzie wyjątkowa - wszystko za sprawą odległości, na którą do Ziemi zbliży się naturalny satelita.

Pełnia Księżyca w lipcu. O której godzinie?
Pełnia Księżyca w lipcu. O której godzinie?123RF/PICSEL

Pełnia Księżyca już dzisiaj

Już dzisiaj, bo 3 lipca będziemy mogli zaobserwować pierwszy w tym roku Superksiężyc. To wyjątkowa pełnia Księżyca, w czasie której nasz kosmiczny sąsiad i satelita jednocześnie znajduje się najbliżej Ziemi. Nie dość, że możemy obserwować go w pełnej okazałości, to na dodatek z bliskiej odległości (jak na kosmiczne standardy).

Oficjalnie Superksiężyc będzie można zaobserwować o 13:40 czasu polskiego. To właśnie wtedy wystąpi w swojej szczytowej formie. Z uwagi na panujący dzień, najlepiej będzie jednak poczekać do zmroku, kiedy to jasna tarcza Księżyca będzie widoczna najlepiej. Czy warto czekać na Superksiężyc? Zdecydowanie tak. Pełnia wydaje się wtedy większa - od 7 do nawet 14%.

Odległość Księżyca do Ziemi się zmieni?

Dlaczego ta wyjątkowa pełnia Księżyca będzie sprawiać wrażenie większej? Zmieni się odległość satelity Ziemi do naszej planety. Z reguły uśredniona odległość Księżyca do Ziemi wynosi około 382 900 kilometrów. Superksiężyc jest bliżej i skraca tym samym dystans do 361 934 kilometrów. Na pozór może to być wartość niezauważalna, jednak wprawiony obserwator nocnego nieba od razu zidentyfikuje różnicę.

Warto zaznaczyć, że pełnia Księżyca jest również jaśniejsza od innych podobnych zjawisk. Superksiężyc bardziej rozświetla nocne niebo, dlatego z pewnością wielu z nas zwróci uwagę na przepiękny obiekt w górze. Pozostaje mieć nadzieje, aby warunki pogodowe dopisały, a chmury nie przysłaniały naszego kosmicznego sąsiada.

Jak zrobić dobre zdjęcie pełni Księżyca?

Tak wyjątkowe zjawisko na niebie zasługuje na odpowiednią pamiątkę. Jeżeli chcecie zrobić zdjęcie pełni Księżyca, możecie skorzystać z profesjonalnego aparatu fotograficznego, lub telefonu. Czy smartfonem da się zrobić zdjęcie nocnego nieba? Tak, ale musimy włączyć odpowiednie ustawienia.

Przede wszystkim wyłączmy lampę LED. I tak nie doświetli całego nieba, a jedynie popsuje oświetlenie w najbliższym otoczeniu. Poza tym skorzystajmy z trybu HDR i ustawmy ostrość na Księżycu. Jeżeli to możliwe, przybliżmy obraz tak, aby Superksiężyc dobrze wypełniał kadr. Nie przesadzajmy jednak, aby nie uwydatnić zbytnio pikseli. Zrezygnujmy też z upiększaczy i sztucznych parametrów poprawiających fotografię - mogą one popsuć efekt finalny.

Przed wojną pracowali w IT. Teraz latają dronami nad linią frontuAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas