Supermery - "wabik" na koronawirusa

​Odkryto nieznany wcześniej rodzaj komórek zwanych supermerami, które produkują nanocząstki mogące pomóc w walce z wieloma chorobami, w tym z COVID-19.

Supermery przydatne w walce z COVID-19
Supermery przydatne w walce z COVID-19123RF/PICSEL

Naukowcy z Vanderbilt University odkryli nanocząstki uwalniane z komórek, zwanych supermerami. Zawierają one enzymy, białka i RNA związane z wieloma nowotworami, chorobami układu krążenia, chorobami neurodegeneracyjnymi, a także COVID-19. To znaczny postęp w zrozumieniu roli, jaką odgrywają nanocząsteczki i pęcherzyki pozakomórkowe w przekazywaniu ważnych informacji chemicznych.

- Zidentyfikowaliśmy wiele biomarkerów i celów terapeutycznych nowotworów i potencjalnie w wielu innych stanach chorobowych, które są ładunkiem supermerów. Tym, co teraz musimy zrobić, to dowiedzieć się, jak te substancje są uwalniane - powiedział dr Robert Coffey,  starszy autor pracy.Dr Robert Coffey jest znany na całym świecie z badań nad rakiem jelita grubego. Jego zespół bada, czy namierzanie nanocząstek specyficznych dla nowotworów mogłoby umożliwić szybszą diagnostykę, a więc także skuteczniejsze leczenie.

Nowy sojusznik do walki z pandemią COVID-19

W 2019 r. dr Dennis Jeppesen z laboratorium dr Coffeya wykorzystał techniki do izolacji i analizy małych pęcherzyków pozakomórkowych zwanych egzosomami. Niedawno inny z kolegów dr Coffeya - dr Qin Zhang - opracował metodę izolacji nanocząstek zwanych egzomerami. Teraz dr Zhang postanowił przebadać tzw. supernatant, czyli płyn pozostały po odwirowaniu egzomerów. W wyniku dalszych operacji, otrzymano granulki nanocząsteczek wyizolowanych z supernantantu egzomerów - naukowcy nazwali je mianem supermerów. - Są one superinteresujące, ponieważ zawierają wiele ładunków, o których wcześniej nie wiedzieliśmy, że znajdują się w egzosomach - dodał dr Coffey.Supermery przenoszą większość pozakomórkowego RNA uwalnianego przez komórki, znajdującego się w krwiobiegu. Supermery mogą być nośnikami TGFBI, białka, które w guzach o stałej strukturze sprzyja progresji nowotworu. Białko to może być cennym markerem w płynnych próbkach pobranych od pacjentów z rakiem jelita grubego.Supermery mogą być także nośnikami ACE2, receptora komórkowego, odgrywającego ważną rolę w wielu chorobach układu krążenia, a także COVID-19. Naukowcy zastanawiają się, czy receptor ACE2 przenoszony przez supermery może posłużyć jako "wabik" na SARS-CoV-2, zapobiegający infekcji.

Supermery mogą okazać się jednymi z kluczowych nanocząstek w walce z COVID-19123RF/PICSEL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas