Szczepionka przeciwko zapaleniu opon mózgowych chroni przed rzeżączką
Najnowsze badania wskazują, że rutynowa szczepionka podawana dzieciom przeciwko zapaleniu opon mózgowych (4CMenB), może chronić przed rzeżączką. To ważne odkrycie, bo liczba przypadków zachorowań na rzeżączkę na świecie rośnie, a bakterie wywołujace chorobę zyskują oporność na antybiotyki.
W 2020 r. na świecie odnotowano ponad 80 mln nowych przypadków rzeżączki. Choroba ta, gdy jest nieleczona, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, m.in. niepłodności i zwiększenia ryzyka zakażenia wirusem HIV. Brak certyfikowanej szczepionki przeciwko rzeżączce wywołał obawy, że choroba ta może stać się nieuleczalna.
Szczepionka przeciw zapaleniu opon mózgowych chroni przed rzeżączką?
Zespół kierowany przez dr Winstona Abarę porównał dokumentację zdrowotną potwierdzonych laboratoryjnie przypadków rzeżączki i chlamydii u osób w wieku od 16 do 23 lat w Nowym Jorku i Filadelfii w latach 2016-2018. Okazało się, że otrzymanie dwóch dawek szczepionki 4CMenB zapewniało 40-procentową ochronę przed rzeżączką, podczas gdy jedna dawka zapewniała 26 proc. ochrony.
- Nasze wyniki sugerują, że szczepionki przeciwko zapaleniu opon mózgowych, które są nawet tylko umiarkowanie skuteczne w ochronie przed rzeżączką, mogą mieć duży wpływ na zapobieganie i kontrolę tej choroby. Aby lepiej zrozumieć działanie ochronne szczepionki 4CMenB przeciwko rzeżączce, konieczne są badania kliniczne skupiające się na jej stosowaniu; mogą one również dostarczyć ważnych informacji na temat opracowania szczepionki przeznaczonej specjalnie dla rzeżączki - powiedział dr Abara.
Z kolei prof. Helen Marshall z Szpitala Dziecięcego w Adelajdzie porównała dane dotyczące zapalenia opon mózgowych i rzeżączki pochodzących z australijskiego oddziału kontroli chorób zakaźnych oraz dane dotyczące szczepień 4CMenB z australijskiego rejestru szczepień. Okazało się, że dodatkowy zastrzyk 4CMenB wśród młodzieży i młodych dorosłych zapewniał dodatkowe 33 proc. ochrony przeciwko rzeżączce.
Szczepionka 4CMenB. Badania nastolatków i młodych dorosłych
- Chociaż ostatnie badania dostarczyły dowodów na to, że szczepienie 4CMenB wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem rzeżączki, szczepionka ta była oferowana nastolatkom i młodym dorosłym tylko przez krótki czas. Bezprecedensowa skala programu szczepień 4CMenB w Australii Południowej dostarcza cennych dowodów na skuteczność szczepionki w zwalczaniu meningokokowego zapalenia opon mózgowych typu B u dzieci i młodzieży oraz rzeżączki u nastolatków i młodzieży. Informacje te mają zasadnicze znaczenie dla programów szczepień przeciwko zapaleniu opon mózgowych na świecie i decyzji politycznych - powiedziała prof. Marshall.
Na ten moment nie wiadomo, dlaczego szczepionka przeciwko zapaleniu opon mózgowych zapewnia ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Badania będą kontynuowane.