Ta jaskinia jest niezwykła, a jeszcze bardziej niezwykłe jest wejście do niej

Jaskinia Cosquera u wybrzeży Marsylii cała wypełniona jest malowidłami naściennymi. Jednak tym, co najbardziej w niej zaskakuje, oprócz sztuki jaskiniowej, jest to, że jedyne wejście do niej znajduje się głęboko pod wodą.

Jaskinia Cosquera usytuowana jest na wybrzeżu Morza Śródziemnego
Jaskinia Cosquera usytuowana jest na wybrzeżu Morza ŚródziemnegoAventurier Patrick/ABACA / Abaca Press / ForumAgencja FORUM

Jaskinia Cosquera usytuowana jest na wybrzeżu Morza Śródziemnego w pobliżu Marsylii. Gdy wejdziemy, a raczej wpłyniemy, do środka ukaże się nam piękny obraz sztuki jaskiniowej z okresu paleolitu, odkryta natomiast została w 1985 roku. Na jej ścianach przedstawiono blisko 200 obrazów zwierząt i innych symboli w postaci malowideł i rycin.

Ze względu na to, że trudno dostać się do tej jaskini, została odkryta stosunkowo późno. Na wejście do niej natknął się nurek Henri Cosquer na głębokości 36 metrów. Podjęto wiele prób odkrywania jaskini, co zakończyło się tragiczną śmiercią trzech nurków, zagubionych w podwodnych korytarzach. Po tych wydarzeniach jaskinią zaczęły zarządzać placówki państwowe.

Paleolityczny zabytek

W związku z tym, że jaskinia została zalana, część dzieł sztuki uległa erozji. Niektórzy naukowcy twierdzą, że gdyby nie zniszczenia spowodowane wodą, Cosquer byłaby najważniejszym nabytkiem paleolitycznej sztuki jaskiniowej na planecie. Wewnątrz dominują przede wszystkim wizerunki zwierząt, co stanowi źródło informacji na temat lokalnej fauny. Oprócz zwierząt na ścianach jaskini widnieją tajemnicze rzeźbione znaki, co ma duże znaczenie dla badań archeologicznych. Naukowcy zbadali liczne wizerunki koni, koziorożców i fok.

Łącznie zidentyfikowano ponad 177 różnych zwierząt należących do 11 gatunków, co jest niezwykłe dla sztuki tamtych czasów. Jak w ogóle było możliwe, że w tym właśnie miejscu powstało tak wiele obrazów, skoro współcześnie wejście znajduje się całkowicie pod wodą.

Naukowcy za pomocą datowania radiowęglowego oszacowali, że malowidła pochodzą z okresu między 27 000 do 19 000 lat temu. W tamtym czasie wejście do jaskini nie było jeszcze zalane i znajdowało się około 100 metrów nad poziomem morza. Niestety z biegiem lat jaskinia została zalana przez podnoszący się poziom wód. Co ciekawe, na terenie Marsylii nie ma innego tego typu zabytku z okresu paleolitu. Naukowcy zastanawiają się nad tym, czy u jej wybrzeży nie ma innych jaskiń kompletnie zalanych przez wodę i czekających na odkrycie.

„Staram się zachować zimną głowę”. Medycy przy linii frontu w BachmucieAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas