Takie rzeczy tylko w Australii - twarzą w twarz z wyjątkową ośmiornicą-kocem

Wielka Rafa Koralowa kryje wiele ciekawych okazów, a jeden z nich miała właśnie okazję podziwiać biolożka morska i przewodniczka rafowa Jacinta Shackleton - na szczęście wyjątkowe spotkanie z rzadko pokazującym się gatunkiem ośmiornicy udało się też nagrać.

Australijska rafa koralowa to dom dla wielu ciekawych gatunków
Australijska rafa koralowa to dom dla wielu ciekawych gatunków123RF/PICSEL

Jak podkreśla Jacinta Shackleton, chociaż zwiedzanie australijskiej rafy koralowej to jej codzienność, tego typu spotkania mają miejsce “dosłownie raz w życiu".

Mowa bowiem o wyjątkowej czerwonej ośmiornicy z rodzaju Tremoctopus, który cechuje się charakterystyczną błoną między ramionami (z tego powodu ośmiornice te bywają nazywane kocami) i jak twierdzi Great Barrier Reef Foundation, czyli fundacja zajmująca się ochroną rafy koralowej, niechęcią do pokazywania się “publicznie", więc tego typu spotkania są naprawdę rzadkością (szczególnie że ośmiornice najczęściej żyją na otwartych wodach oceanicznych, a nagranie wykonane zostało na płytkich).

Wiele zdjęć obrazuje osobniki w niewoli, więc wierzę, że miałam ekstremalne szczęście, że spotkałam jednego za dnia, przy rafie, na wolności i miałam przy sobie dwa aparaty
komentuje biolożka morska.

Ośmiornice-koce to naprawdę wyjątkowe stworzenia

Co ciekawe, charakterystyczny welon mają tylko samice i na dodatek mogą się go pozbyć dosłownie na żądanie, żeby ochronić się przed atakiem drapieżnika.

W przypadku tych ośmiornic obserwujemy też jedną z największych znanych nam dysproporcji w rozmiarze między płciami, bo podczas gdy samice mogą osiągnąć nawet 2 metry długości, to samce często mierzą ok. 2,5... centymetra!

Ośmiornice rodzaju Tremoctopus słyną również z bardzo dziwnych zwyczajów polowań, a mianowicie dosłownie odrywają ramię jadowitej meduzy i wykorzystują jako broń do złapania ofiary.

(...) kiedy podpłynęłam bliżej, zrozumiałam, że to Tremoctopus i byłam przeszczęśliwa, nie mogłam powstrzymać ekscytacji. Jej kolory były niesamowite, fascynujące było oglądać, jak porusza się w wodzie.
dodaje autorka nagrania.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas