Tego nie jedz, bo wywołuje raka. Brytyjscy naukowcy zrobili listę

Brytyjscy naukowcy przekonują, że podstawowe i typowe dla większości gospodarstw domowych produkt spożywcze powinny zostać odpowiednio oznaczone, jeśli są przetworzone i zwiększają ryzyko raka... a jest ich całe mnóstwo.

Brytyjscy naukowcy przekonują, że podstawowe i typowe dla większości gospodarstw domowych produkt spożywcze powinny zostać odpowiednio oznaczone, jeśli są przetworzone i zwiększają ryzyko raka... a jest ich całe mnóstwo.
Chleb może zwiększać ryzyko raka? Tak, jeśli wybierzemy nieodpowiedni /123RF/PICSEL

Jak dowiadujemy się z badania przeprowadzonego przez naukowców Imperial College London, jemy na co dzień zdecydowanie za dużo żywności ultraprzetworzonej, która przynosi fatalne skutki zdrowotne. Co warto podkreślić, w niektórych przypadkach nie mamy nawet pojęcia, że mamy do czynienia z tego typu żywnością, bo przecież chleb to tylko kilka podstawowych składników z mąką i wodą na czele, prawda? No właśnie nie do końca, bo jak się okazuje często należy do kategorii żywności ultraprzetworzonej, która powinna znaleźć się na cenzurowanym.

Tego lepiej nie jedz, jeśli chcesz być zdrowy

Nie tylko ze względu na właściwości powodujące otyłość i obniżoną wartość odżywczą, ale przede wszystkim podnoszenie ryzyka zachorowania na raka - wiele różnych rodzajów raka. W związku z tym badacze apelują o umieszczenie na opakowaniach tego typu produktów etykiet ostrzegawczych o zawartości soli, tłuszczu, cukru i sztucznych dodatków, które spożywane w nadmiernych ilościach mogą być szkodliwe.

Reklama

No dobrze, to czego konkretnie unikać? Na liście przygotowanej przez brytyjskich naukowców znajdują się sklepowy chleb produkowany często na skalę masową, płatki śniadaniowe, gotowe posiłki, lody, marketowe ciasta, chipsy i szynka. Bo jak wyjaśniają, chociaż na takie kategorie produktów jest miejsce w zdrowej diecie, to tylko w przypadku świadomego wybierania alternatywy wysokiej jakości lub samodzielnego ich przygotowania.

Żywność ultraprzetworzona "działa" błyskawicznie

A żeby lepiej zrozumieć, jaki wpływ mają tego typu produkty na nasze zdrowie, warto zapoznać się z eksperymentem przeprowadzonym przez badaczy King's College London specjalnie dla BBC Panorama, w którym wzięły udział 24-letnie bliźniaczki, Aimee i Nancy.

Pierwsza z kobiet spędziła dwa tygodnie na ultraprzetworzonej diecie, a jej siostra na diecie zawierającej dokładnie taką samą ilość kalorii, składników odżywczych, tłuszczu, cukru i błonnika, ale spożywała surową lub nisko przetworzoną żywność.

Efekty? Nancy schudła, podczas gdy Aimee przytyła prawie kilogram, a poziomy cukru i cholesterolu się u niej podniosły. I chociaż oczywiście tego typu eksperymenty zawsze mają swoje ograniczenia, to taka zmiana na gorsze w ciągu zaledwie dwóch tygodni jest mocno niepokojąca. Bo co się stanie z naszym organizmem i zdrowiem, jeśli będziemy jeść takie produkty przez lata?

Warto też przypomnieć o niedawnym eksperymencie pewnego brytyjskiego lekarza, który dla dobra nauki przez kilka tygodni żywił się w 80 proc. żywnością ultraprzetworzoną. W efekcie nie tylko przytył i czuł się fatalnie, ale i jego mózg zaczął rozwijać nowe ścieżki zupełnie jak w przypadku uzależnienia od narkotyków czy alkoholu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: żywność ultraprzetworzona
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama