Ten długopis zmienia Braille'a na mowę z dokładnością 84,5 proc.

Zespół badaczy Uniwersytetu w Bristolu zaprezentował swój innowacyjny długopis, który potrafi przekształcać alfabet Braille’a na tekst w języku angielskim. Urządzenie to nazywa się Braille-tip i ma szansę zmienić sposób, w jaki osoby niewidome i niedowidzące korzystają z Braille’a, zwiększając stale spadającą liczbę jego użytkowników.

Opanowanie alfabetu Braille'a nie jest łatwe. Innowacyjne urządzenie ma szansę to zmienić
Opanowanie alfabetu Braille'a nie jest łatwe. Innowacyjne urządzenie ma szansę to zmienić 123RF/PICSEL

Ze względu na wysoki poziom trudności, dostępność materiałów szkoleniowych i inne czynniki liczba użytkowników alfabetu Braille'a niepokojąca spada. Naukowcy zaprezentowali innowacyjne urządzenie, które ma szansę to zmienić.

Przyczyn tego niepokojącego trendu upatruje się głównie w ograniczonej dostępności materiałów do nauki, zwłaszcza w regionach oddalonych od dużych ośrodków miejskich. W tym kontekście Braille-tip, małe ręczne urządzenie przypominające długopis i wyposażone w czujnik o długości centymetra, zawierający 19 kanałów zaprogramowanych do odczytywania Braille’a, może okazać się rewolucyjne. Zwłaszcza że podczas wstępnych testów narzędzie osiągnęło imponującą dokładność na poziomie 84,5 proc.

Urządzenie Braille-tip zostało zaprojektowane, aby umożliwić ludziom naukę w sposób niezależny i miejmy nadzieję, że stanie się częścią rozwiązania mającego na celu zwiększenie liczby osób czytających ten alfabet oraz pozwoli czerpać korzyści z umiejętności czytania i pisania
wyjaśnił dr George Jenkinson, główny autor badań.

Jak działa Braille-tip?

Sercem funkcjonalności Braille-tip jest jego kompaktowy miękki czujnik dotykowy, który można zamontować na standardowym długopisie. Czujnik ten został zaprojektowany tak, aby dynamicznie wspierać użytkowników w nauce i czytaniu Braille’a. Urządzenie działa dzięki kanałom, które przekazują informacje dotykowe z 19 obszarów pod silikonową membraną do pojedynczej kamery.

Braille-tip to małe urządzenie przypominające długopis
Braille-tip to małe urządzenie przypominające długopisGeorge Jenkinsondomena publiczna

Ten system pozwala czujnikowi na wykrywanie wypukłych kropek Braille’a na wytłaczanej tekturze. Algorytm urządzenia działa w czasie rzeczywistym, nie opierając się na głębokim uczeniu ani wymagającym szkoleniu, dzięki czemu urządzenie jest przewidywalne, wytłumaczalne i łatwo adaptowalne do innych czujników dotykowych.

Zastosowania praktyczne są ogromne

Zdolność Braille-tip do przekształcania informacji dotykowych na mówiony tekst angielski czyni go potężnym narzędziem dla osób uczących się Braille’a, ale zespół stojący za systemem nie poprzestaje na początkowym sukcesie i już ma plany ulepszenia jego funkcjonalności, aby był łatwiejsze w obsłudze i jeszcze bardziej precyzyjny.

Urządzenie powinno być jak najszybciej testowane przez użytkowników, a prototypy muszą być udostępnione docelowym użytkownikom, aby można było rzetelnie ocenić ich potrzeby oraz potencjalne zastosowania takiego narzędzia
stwierdził Jenkinson w oświadczeniu prasowym.

Naukowcy podkreślają też, że potencjalne zastosowania Braille-tip wykraczają daleko poza środowiska edukacyjne, bo Braille to ustandaryzowane i uporządkowane medium komunikacyjne, które można znaleźć w przestrzeni publicznej, na przykład na dworcach, w windach czy bankomatach, więc urządzenie zdolne do jego odczytywania może znacznie zwiększyć niezależność osób niewidomych, które jeszcze go nie opanowały.

Skok ze spadochronem na 102 urodziny. Niezwykły wyczyn Brytyjki© 2024 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas