Tlen w oceanie na księżycu Jowisza? Na Europie wszystko jest możliwe!

Jeden z księżyców Jowisza, Europa, wciąż zadziwia naukowców. Nie dość, że pod grubą warstwą lodu najprawdopodobniej istnieje ocean, to jeszcze może być w nim tlen, który jest niemal niezbędny do funkcjonowania życia jakie znamy.

Pod lodową powierzchnią Europy istnieje tajemniczy wodny świat
Pod lodową powierzchnią Europy istnieje tajemniczy wodny światNASA / Jet Propulsion Lab-Caltech / SETI Institutedomena publiczna

Na Europie naukowcy wykryli oznaki tlenu oraz innych związków chemicznych, które mogłyby być wykorzystane tam, jako składniki odżywcze dla potencjalnego życia. Wszystko to może znajdować się w oceanie, który znajduje się pod grubą warstwą lodu, której grubość szacuje się na 15-25 kilometrów.

W obszarze "Chaos terrains" na księżycu Jowisza znajduje się olbrzymia liczba szczelin, pęknięć i uskoków, które pokrywają jedną czwartą powierzchni tego ciała niebieskiego. Na tym terenie, i w odpowiednich warunkach, częściowo topi się skorupa lodowa. Dzięki czemu powstaje solanka, która następnie miesza się ze śladową ilością tlenu na powierzchni. Taka mieszanina spływa dalej w głąb oceanu.

Naukowcy przeprowadzili pierwszą na świecie symulację komputerową takiego zjawiska. Wykazali oni, że solanka spływa w charakterystyczny sposób, przyjmując postać "porowatej fali", która powoduje, że mikroszczeliny w lodzie chwilowo się rozszerzają (umożliwiając przejście solanki) przed ponownym ich uszczelnieniem.

Badacze sądzą, że istnieje możliwość, że ilość tlenu w oceanie Europy może być porównywalna z ilością tlenu, która jest obecnie notowana w oceanach na Ziemi.

Europa jest czwartym co do wielkości księżycem Jowisza. Powierzchnię stanowi bardzo gruba warstwa lodu, zaś pod nią najprawdopodobniej znajduje się woda w stanie ciekłym.

Naukowcy są prawie pewni, że Europa posiada ocean pod swoją lodową powierzchnią, który "ogrzewany" jest przez kominy hydrotermalne
Naukowcy są prawie pewni, że Europa posiada ocean pod swoją lodową powierzchnią, który "ogrzewany" jest przez kominy hydrotermalneMichael Carroll/NASA/JPLdomena publiczna

Na powierzchni występują charakterystyczne spękania, ciemne i czerwonawe rysy związane ze spękaniem lodowej skorupy. Może to świadczyć o tym, że obszar jest geologicznie bardzo młody - może mieć około 30 milionów lat.

Na dnie oceanów funkcjonują kominy hydrotermalne, które są na tyle silne, że ich "erupcje" przebijają lodową skorupę.

Jedna z hipotez powstania życia na Ziemi zakłada, że pierwsze organizmy pojawiły się właśnie przy takich kominach.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas