To narzędzie pokazuje realistyczne obrazy satelitarne przyszłych powodzi
Naukowcy z MIT opracowali narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które potrafi wygenerować realistycznie wyglądające obrazy satelitarne obszarów zagrożonych powodzią. Mają pomóc w ewakuacji ludności.
Wizualizacja z wyprzedzeniem potencjalnych skutków ekstremalnych zdarzeń pogodowych mogłaby pomóc wielu osobom przygotować się, aby ochronić swój dobytek, a także podjąć wcześniejszą decyzję o ewakuacji. Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali narzędzie, które potrafi wygenerować obrazy satelitarne z przyszłości, aby przedstawić, jak dany region będzie wyglądał po potencjalnym zdarzeniu powodziowym.
Opiera się na sztucznej inteligencji i fizyce, dzięki czemu może tworzyć realistycznie wyglądające obrazy z lotu ptaka, pokazujące, które obszary najprawdopodobniej będą zalane przez powódź, z uwzględnieniem m.in. siły nadchodzącej burzy.
Sama sztuczna inteligencja nie wystarczy
Naukowcy poddali testowi opracowaną metodę. W związku z tym, że MIT jest amerykańską uczelnią, jako potencjalnie zagrożony obszar wybrali Houston, dla którego wygenerowali obrazy przedstawiające wygląd miejsca po burzy porównywalnej do huraganu Harvey, który przeszedł w 2017 r. Następnie porównali wygenerowane obrazy z rzeczywistymi zdjęciami satelitarnymi po przejściu wspomnianego huraganu. Porównali także obrazy stworzone przez samą AI oraz modelowi opartemu na fizyce.
Jak można się domyśleć, metoda wzmocniona fizyką wygenerowała obrazy powodzi bardziej realistyczne i dokładne. Ta oparta na samej sztucznej inteligencji wygenerowała obrazy powodzi w miejscach, gdzie jest to fizycznie niemożliwe.
Próby podjęte przez zespół z MIT miały na celu na razie zademonstrować możliwość generowania przez sztuczną inteligencję realistycznej, wiarygodnej treści, gdy jest ona sparowana z modelem opartym na fizyce. Zanim faktycznie będzie można ją zastosować, niezbędne jest przeszkolenie jej na wielu zdjęciach satelitarnych, także z innych regionów świata.
— Pomysł jest taki: Pewnego dnia moglibyśmy użyć tego przed huraganem, co zapewniłoby dodatkową warstwę wizualizacji dla społeczeństwa — mówi Björn Lütjens, adiunkt w Department of Earth, Atmospheric and Planetary Sciences w MIT, który kierował badaniami, będąc doktorantem w Department of Aeronautics and Astronautics (AeroAstro) w MIT. — Jednym z największych wyzwań jest zachęcanie ludzi do ewakuacji, gdy są zagrożeni. Być może to mogłaby być kolejna wizualizacja, która pomoże zwiększyć tę gotowość.
Wizualizacja powodzi w Polsce
Jeśli narzędzie opracowane na MIT sprawdziłoby się w praktyce, mogłoby być niezwykle cenne także w Polsce. Choć nasz kraj nie jest w takim stopniu narażony na huragany jak wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, czy nawet Europa Zachodnia, to w dalszym ciągu powodzie stanowią ogromne zagrożenie, o czym niedawno mogliśmy się przekonać, śledząc sytuację w południowej części kraju.
Co prawda dysponujemy narzędziami opartymi na kartografii, które pozwalają sprawdzić sytuację powodziową w pobliżu rzek, ale możliwość wizualizacji powodzi z uwzględnieniem siły opadów i nowych inwestycji byłaby niezwykle cenna jako pomoc w zabezpieczeniu zagrożonych obszarów.
Źródło: MIT
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!