Trwa wielkie odliczanie. Znamy datę Arktyki bez lodu

Lodowce na całym świecie topią się w zastraszającym tempie. Pierwsze w historii lato, podczas którego roztopi się praktycznie cały lód morski Arktyki, będzie jednym z przełomowych momentów dla planety. Modele wskazują, że wystąpi już za kilka lat.

Lód w Arktyce znika
Lód w Arktyce znikaguphary123RF/PICSEL

Wskutek zwiększonej emisji gazów cieplarnianych i ocieplania się klimatu, lód morski w Arktyce znika w niespotykanym dotąd tempie, wynoszącym ponad 12 proc. na dekadę. Tegoroczne minimum lodu morskiego, czyli dzień, w którym odnotowano najmniejszą ilość zamarzniętej wody morskiej, było jednym z najniższych odnotowanych od 1978 r. Wynosiło ono 4,28 miliona kilometrów kwadratowych. Choć przewyższyło najniższy poziom odnotowany we wrześniu 2012 r., to wyraźnie zaznacza się spadek w porównaniu ze średnim zasięgiem wynoszącym 6,85 miliona kilometrów kwadratowych w latach 1979–1992.

Zespół klimatologów z USA i Szwecji postanowił wykorzystać modele klimatyczne, aby przewidzieć, kiedy może nastąpić pierwszy dzień bez lodu w najbardziej wysuniętym na północ oceanie. Odkryli, że większość modeli przewidywała, że pierwszy dzień bez lodu może nastąpić w ciągu 9 do 20 lat po 2023 roku, niezależnie od tego, jak ludzie zmienią emisje gazów cieplarnianych. Najwcześniej dzień może nastąpić już w ciągu trzech lat. Łącznie dziewięć symulacji sugerowało, że dzień bez lodu może nastąpić za 3-6 lat.

Arktyka bez lodu. Jakie będą konsekwencje?

Seria ekstremalnych zjawisk pogodowych może stopić dwa miliony kilometrów kwadratowych lub więcej lodu morskiego w krótkim czasie. Ciepła jesień osłabi lód morski, a podczas arktycznej zimy i wiosny nie będzie możliwości jego gromadzenia. Oznacza to, że pierwszy dzień bez lodu może przyjść późnym latem.

– Pierwszy dzień bez lodu w Arktyce nie zmieni niczego dramatycznie. Ale pokaże to, że fundamentalnie zmieniliśmy jedną z charakterystycznych cech naturalnego środowiska Oceanu Arktycznego, czyli to, że jest ono pokryte lodem morskim i śniegiem przez cały rok, poprzez emisję gazów cieplarnianych – powiedziała Alexandra Jahn z Uniwersytetu Kolorado w Boulder.

Arktyka bez lodu w dłuższej perspektywie czasowej mogłaby znacząco wpłynąć na ekosystem i klimat Ziemi poprzez zmianę wzorców pogodowych. Lód morski chroni ten region przed nadmiernym ociepleniem, odbijając światło słoneczne z powrotem w przestrzeń kosmiczną. Przy mniejszej ilości odbijającego lodu ciemniejsze wody oceaniczne będą pochłaniać więcej ciepła ze Słońca, co jeszcze bardziej zwiększy temperatury w Arktyce i na świecie. To z kolei może wpłynąć na kierunki wiania wiatrów, prądy oceaniczne, a w konsekwencji prowadzić do większej liczby ekstremalnych zjawisk pogodowych na Ziemi.

Ale jest też i dobra wiadomość. Symulacje pokazują, że drastyczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych może opóźnić moment, w którym Arktyka stanie się wolna od lodu.

Źródło: Uniwersytet Kolorado w Boulder
Literatura: Céline Heuzé et al, The first ice-free day in the Arctic Ocean could occur before 2030,Nature Communications (2024). DOI: 10.1038/s41467-024-54508-3, dx.doi.org/10.1038/s41467-024-54508-3

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 89 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Zimny poranek, uciekający autobus, natłok pracy... Codzienność bywa nieprzyjemna. Warto jednak spróbować wprowadzić do niej trochę koloru. Naszemu bohaterowi udało się to dzięki kolorowemu smartfonowi Motorola Edge 50 neo. Jak? Sprawdź!materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas