Twierdzenie Pitagorasa nie jest Pitagorasa. Nowe znalezisko to ujawnia

Czyżby twierdzenie Pitagorasa już niedługo miało zmienić nazwę? Jest taka możliwość, bo naukowcy znaleźli tajemniczą tabliczkę, która wykorzystuje je na setki lat przed słynnym matematykiem.

Starożytni Babilończycy byli szybsi od Pitagorasa. Oto dowód
Starożytni Babilończycy byli szybsi od Pitagorasa. Oto dowódWikimedia Commons/Osama Shukir Muhammed Amin FRCP(Glasg)domena publiczna

Pitagoras "ukradł" pomysł na swoje słynne twierdzenie?

Każdy, kto choć trochę uważał na lekcjach w szkole, z pewnością pamięta, że "jeśli trójkąt jest prostokątny, to suma kwadratów długości przyprostokątnych jest równa kwadratowi długości przeciwprostokątnej".

To twierdzenie Pitagorasa, jedno z najsłynniejszych twierdzeń w matematyce. Tyle że jego historia wcale nie jest tak dobrze znana, jak mogłoby się wydawać i nowe badanie pokazuje, że słynny grecki matematyk i filozof może nie być wcale jego autorem, a jedynie popularyzatorem.

Istnieją konkretne dowody na to, że jako pierwsi mogli wprowadzić to pojęcie starożytni matematycy babilońscy, nawet 1000 lat przed narodzinami Pitagorasa! Naukowcy znaleźli pewną tabliczkę o nazwie IM 67118, która jest starsza od greckiego matematyka o kilka stuleci i wykorzystuje zasady "jego" twierdzenia do obliczenia długości przekątnej wewnątrz prostokąta.

Tabliczka pochodzi z 1770 roku p.n.e., czyli powstała na długo przed narodzinami Pitagorasa, a nie brakuje też podobnych datowanych na ok. 1800-1600 p.n.e., więc biorąc pod uwagę, że Pitagoras urodził się około 570 roku p.n.e., wnioski nasuwają się same.

Babilończycy byli szybsi... jakieś 1000 lat

Kiedy współcześni matematycy odszyfrowali oznaczenia na tabliczkach, korzystając z babilońskiego systemu liczenia, okazało się, że starożytni matematycy znali twierdzenie Pitagorasa oraz inne zaawansowane pojęcia matematyczne.

Babilończycy znali związek między długością przekątnej kwadratu a jego bokiem (...) To z kolei oznacza, że znali twierdzenie Pitagorasa lub przynajmniej jego szczególny przypadek dotyczący przekątnej kwadratu - ponad tysiąc lat przed wielkim mędrcem, od którego pochodzi nazwa
wyjaśniają autorzy publikacji.

Dlaczego więc przypisujemy je Pitagorasowi? Szczególnie że nie zachowało się żadne oryginalne pismo greckiego matematyka i wszystko, co o nim wiemy, to pamiątki przekazów ustnych przekazywanych z pokolenia na pokolenia?

Bo chociaż Pitagoras nie wymyślił tej teorii, jego szkoła z pewnością ją spopularyzowała i związała się z nią na kilka następnych tysięcy lat, co zdaniem badaczy oznacza, że "Pitagoras jest nieśmiertelnie związany z odkryciem i dowodem twierdzenia, które nosi jego imię - mimo że nie ma dowodów na odkrycie i/lub udowodnienie tego twierdzenia".

Oko w oko z Dawidem. Słynna rzeźba też wymaga sprzątania© 2023 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas