Uczennice zawstydziły profesorów matematyki. Udowodniły niemożliwe
Licealistki z St. Mary’s Academy w Nowym Orleanie dokonały czegoś, co uważane było przez wielu matematyków za niemożliwe. Za pomocą trygonometrii przedstawiły dowód twierdzenia Pitagorasa, które liczy sobie 2000 lat.
Dwie licealistki zawstydziły profesorów matematyki, wykazały, że możliwe jest udowodnienie 2000-letniego twierdzenia Pitagorasa za pomocą trygonometrii. Calcea Johnson i Ne’Kiya Jackson przedstawiły swoje wyniki na wiosennym południowo-wschodnim spotkaniu sekcji Amerykańskiego Towarzystwa Matematycznego.
Szczerze mówiąc, to naprawdę niezrównane uczucie, ponieważ nie ma nic lepszego niż możliwość zrobienia czegoś, czego ludzie nie są w stanie zrobić. Wiele razy widzisz te rzeczy, ale nie widzisz, jak robią to dzieci takie jak my.
Matematycy do tej pory sądzili, że udowodnienie tego twierdzenia za pomocą trygonometrii zawsze będzie zawierało w sobie jakąś część samego twierdzenia. Jednak dwie nastolatki wykazały, że da się udowodnić to twierdzenie za pomocą trygonometrii bez użycia samego twierdzenia. Odkrycie na tyle zaimponowało środowisku matematycznemu, że obecnie wielu naukowców poddaje je głębokiej analizie, a samo Amerykańskie Towarzystwo Matematyczne zachęciło licealistki do przesłania swoich obliczeń do czasopisma naukowego.
Twierdzenie Pitagorasa
Twierdzenie Pitagorasa jest jednym z najbardziej fundamentalnych twierdzeń w matematyce, stanowi podstawę trygonometrii. Od dawna wielu matematyków głowiło się nad tym, czy da się znaleźć dowód tego twierdzenia wykazany za pomocą trygonometrii, jednak ponosili porażkę ze względu na problem błędnego rozumowania.
Wykazanie niemożliwego
Jednak dwie licealistki podeszły do problemu trochę od innej strony. Użyły twierdzenia sinusów, które działa dla dowolnego trójkąta i dotyczy zależności między bokami i kątami. Dzięki temu udowodniły twierdzenie Pitagorasa przy użyciu trygonometrii, bez zawierania samego twierdzenia w obliczeniach.
Dzięki spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Matematycznego licealistki mogły podzielić się swoimi wynikami z resztą matematycznego środowiska. A zaprezentowanie się na takiej konferencji jest naprawdę nie lada osiągnięciem. A jeszcze bardziej imponujące jest to, że dokonały tego dwie tak młode osoby.