Układ Słoneczny ma wyjątkowy obiekt. Nietypowa hybryda

Chiron to wyjątkowy obiekt w całym Układzie Słonecznym. Jest to hybryda mająca cechy asteroidy oraz komety. W naszym systemie jest to niepowtarzalny okaz i czegoś podobnego na razie nie udało się odkryć. Chiron został przebadany z użyciem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba i w ten sposób naukowcy uzyskali nowe informacje.

Układ Słoneczny ma wyjątkowy obiekt. Chiron to hybryda komety i asteroidy.
Układ Słoneczny ma wyjątkowy obiekt. Chiron to hybryda komety i asteroidy.European Southern Observatory materiały prasowe

Układ Słoneczny ma miliony różnych obiektów. Nie jest to tylko osiem planet. Wszak w naszym małym zakątku wszechświata występują księżyce czy liczne asteroidy. Jest coś jeszcze, co elektryzuje naukowców od lat. To bardzo nietypowy i wyjątkowy obiekt.

Chiron to obiekt wyjątkowy w całym Układzie Słonecznym

Tym wyjątkowym okazem jest Chiron. To bardzo ciekawy obiekt, który istnieje również pod inną nazwą (95P/Chiron) i zalicza się do grupy centaurów. Jednak nawet wśród nich jest wyjątkowy, bo wykazuje zarówno cechy asteroidy, jak i komety.

Chiron krąży pomiędzy orbitami Saturna oraz Urana. Jego średnicę szacuje się między 148 a 208 km. Obiekt odkryto 18 października 1977 i jego "ojcem" jest Charles Kowal. Już wcześniej w pobliżu tej kosmicznej skały zauważono słabą komę, którą znamy z komet. Jest to efekt wybuchu gazów na ich powierzchni, co jest związane z działaniem promieni słonecznych.

To dziwactwo w porównaniu z większością innych centaurów. Ma okresy, w których zachowuje się jak kometa, ma wokół siebie pierścienie materiału i potencjalnie pole szczątków małego pyłu lub materiału skalnego krążącego wokół niego. Tak więc pojawia się wiele pytań o właściwości Chirona, które umożliwiają te wyjątkowe zachowania
– mówi fizyk Charles Schambeau z Uniwersytetu Centralnej Florydy.

I rzeczywiści, bo Chiron rzeczywiście ma słabe pierścienie, które mogą poniekąd przypominać te z Saturna.

Hybryda komety i asteroidy zbadana przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

Naukowcy sięgnęli po najpotężniejsze obserwatorium w kosmosie, aby dokładniej zbadać Chirona. To Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, który pozwolił przyjrzeć się centaurowi w bliskiej podczerwieni.

W ten sposób naukowcy uzyskali informacje o jego składzie. Chiron ma dwutlenek węgla, tlenek węgla, etan, propan, acetylen, metan oraz lód wodny. To potwierdza, że skała może pamiętać początki Układu Słonecznego. Centaury uważa się za pozostałości po obiektach transneptunowych, które krążą w naszym systemie poza orbitą Neptuna.

Chiron jest więc takim wehikułem czasu, który może powiedzieć nam o początkach naszego układu naprawdę dużo. Niestety badania skały są utrudnione, bo jest niewielka i znajduje się bardzo daleko od Ziemi.

SpaceX "Polaris Dawn": Jared Isaacman, pierwszym prywatnym obywatelem w przestrzeni kosmicznejSpaceX / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas