Uszkodzenia i mutacje DNA oraz rak skóry. Lampy UV do paznokci szkodliwe?

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i Uniwersytetu Pittsburskiego dostarcza przekonujących dowodów sugerujących, że lampy UV stosowane do utwardzania lakieru do paznokci powodują uszkodzenia i mutacje DNA.

Lampy UV do paznokci jednak szkodliwe? Naukowcy nie mają wątpliwości
Lampy UV do paznokci jednak szkodliwe? Naukowcy nie mają wątpliwości123RF/PICSEL

Od dawna wiadomo, że promienie ultrafioletowe (UV) przy wysokich ekspozycjach może powodować nowotwory, ale do tej pory bezpieczeństwo lamp używanych w salonach kosmetycznych nie było kwestionowane. To się właśnie zmienia i naukowcy nie mają najlepszych wieści dla kobiet z całego świata, które korzystają z usług hybrydowego/żelowego manicure. Najnowsze badanie sugeruje, że trwałość i wygoda tego typu lakierów do paznokci mają swoją cenę, nie tylko w gotówce - korzystanie z lamp UV stosowanych do ich utwardzania może powodować uszkodzenia i mutacje DNA.

Koniec lamp UV w salonach kosmetycznych?

Jak się okazuje, urządzenia tego typu nie tylko wyglądają jak małe solaria dla dłoni i stóp, ale i mogą powodować podobne szkody, bo chociaż lampy UV do paznokci są mniej intensywne i mają inne spektrum, to ich promieniowanie nadal łatwo przenika przez skórę. Co ciekawe, temat był wcześniej podejmowany przez naukowców, ale badania populacyjne wykazały niewielki lub brak związku między tymi urządzeniami a rakiem skóry - nowe badanie na poziomie molekularnym dostarcza jednak niepokojące wyniki.

Grupa badaczy Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i Uniwersytetu Pittsburskiego postanowiła dokładniej zbadać kosmetyczne lampy UV po przeczytaniu artykułu o uczestniczce konkursu piękności, u której zdiagnozowano rzadką postać raka skóry.

Wykorzystując różne kombinacje ludzkich i mysich komórek, naukowcy odkryli, że już pojedyncza 20-minutowa sesja z lampą UV do paznokci doprowadziła do śmierci aż 30 proc. komórek na szalce Petriego. W trzech kolejnych 20-minutowych sesjach obumarło od 65 do 70 proc. odsłoniętych komórek, a wśród pozostałych komórek można było dostrzec dowody uszkodzenia mitochondriów i DNA, nie wspominając nawet o mutacjach typowych dla pacjentów z rakiem skóry.

Wyniki naszych eksperymentów i wcześniejsze dowody zdecydowanie sugerują, że promieniowanie emitowane przez lampy UV do paznokci może powodować raka dłoni i podobnie jak łóżka do opalania, może zwiększać ryzyko raka skóry
tłumaczą autorzy badania opublikowanego na łamach Nature Communications.

I choć naukowcy twierdzą, że do przedstawienia jednoznacznych dowodów wskazujących na bezpośredni związek między lampami UV a rakiem skóry i przekonania użytkowników potrzebne są dłuższe badania, które potrwają pewnie dekadę, to jednocześnie zalecają ostrożność. Nie wiadomo, jakie znaczenie ma tu częstotliwość zabiegów (oczywiście należy zakładać, że im częściej korzystamy z lamp UV, tym ryzyko jest większe), ale pewną wskazówką niech będzie autorka badań, Maria Zhivagui, która po serii swoich eksperymentów zrezygnowała z regularnego manicure tego typu, bo jej zdaniem możliwe ryzyko znacznie przewyższa korzyści.

Ukraińska policja w obliczu wojny. Zadań nie brakujeDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas