Wkrótce zaczniemy pozyskiwać tlen z księżycowej gleby

​Już wkrótce ludzie będą wydobywać tlen z księżycowych skał. Firma Thales Alenia Space podpisała stosowny kontrakt z ESA, co pozwoli na przyspieszenie prac nad budową stałej bazy na naszym naturalnym satelicie.

Pozyskiwanie tlenu z księżycowego regolitu jest możliwe
Pozyskiwanie tlenu z księżycowego regolitu jest możliwemateriały prasowe

Pod koniec lutego firma Thales Alenia Space podpisała z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) kontrakt o wartości miliona euro na badania nad koncepcją ładunku użytecznego służącego do ekstrakcji tlenu z księżycowego regolitu.

- Zdobycie tego kontraktu jest niesamowicie ekscytujące. Zastosowanie w przestrzeni kosmicznej procesów i narzędzi, które sprawdzają się na Ziemi, będzie miało kluczowe znaczenie w wielu płaszczyznach funkcjonowania w przyszłości. Jestem dumny, że zespoły Thales Alenia Space wraz z naszymi nieocenionymi partnerami AVS, Metalysis, Open University i Redwire Space Europe będą realizować to badanie, aby sprostać wyzwaniu wytworzenia tlenu w celu podtrzymania życia na powierzchni Księżyca - powiedział Andrew Stanniland, dyrektor generalny Thales Alenia Space.

Wydobywanie tlenu z księżycowej gleby jest kluczowe dla budowy powrotu ludzkości na Srebrny Glob. Zamiast przewozić zasoby z Ziemi, niektóre łatwiej będzie pozyskać na Księżycu. Jednym z kluczowych jest tlen. Naukowcy z Thales Alenia Space we współpracy z AVS, Metalysis, Open University i Redwire Space Europe stworzyli prototyp ładunku użytecznego misji księżycowej wykorzystujący stopioną sól oraz elektrolizę do ekstrakcji tlenu z księżycowego regolitu.

- ESA z niecierpliwością czeka na współpracę z Thales Alenia Space w Wielkiej Brytanii i jej partnerami w ramach inicjatywy dotyczącej zasobów kosmicznych. Dalsze prace nad demonstratorem ekstrakcji tlenu pozwolą na to, by zrównoważona eksploracja Księżyca stała się rzeczywistością - powiedział David Binns, inżynier systemowy w ESA Concurrent Design Facility.

Firmę Thales Alenia Space wybrano także do opracowania zaawansowanych rozwiązań zapewniających stałą obecność człowieka na Księżycu. Jednym z nich jest duży europejski lądownik księżycowy (EL3). Ma on zapewnić obsługę ładunków i logistykę misji księżycowych kierowanych przez NASA w ramach programu Artemis oraz wspierać misję europejską, której celem jest zbadanie południowego bieguna Księżyca za pomocą robota.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas