Wtyk amerykański w polskich domach. Co to za szkodnik?

W Polsce coraz więcej pojawia się inwazyjnych insektów /Mayall/ullstein bild /Getty Images

Reklama

Wtyki amerykańskie to owady z rzędu pluskwiaków. Niewielkie insekty z powodu zbliżającej się jesieni próbują wkradać się do naszych domów. Mieszkańcy Dolnego Śląska ostatnio skarżą na niespotykaną dotąd ich ilość. Wtyki, znane również jako robaki amerykańskie, słyną z potwornie cuchnącego zapachu, jaki wydzielają w momencie, gdy poczują się zagrożone.

Wtyk amerykański (Leptoglossus occidentalis) to owad przypominający swoim wyglądem karalucha. Jego rozmiary sięgają nawet dwóch centymetrów. Pluskwiaki te źle znoszą niskie temperatury, zatem na jesień najczęściej szukają schronienia w gospodarstwach domowych. Najczęściej znajdziemy je w garażach i magazynach.

Robaki amerykańskie występują w Polsce dopiero od 2007 roku, a w Europie ich obecność odnotowuje się od końca XX wieku. Jest to gatunek inwazyjny, który potrafi być niezwykle uciążliwy dla człowieka.

Wtyk amerykański. Czy jest groźny?

Dla człowieka wtyki są całkowicie niegroźne. Ich obecność w naszym domu może jednak dać się nam we znaki. W tym roku wielu mieszkańców Dolnego Śląska zgłaszało wręcz zatrzęsienie tych robaków.  

Reklama

Kiedy wtyk amerykański poczuje się zagrożony (np. przez człowieka) wydziela wówczas śmierdzącą wydzielinę o gorzkawym zapachu. Na szczęście insekty nie produkują jadu, więc poza nieprzyjemnym fetorem nic nam nie grozi.

Jeden z mieszkańców Dolnego Śląska tak relacjonuje spotkanie z wtykiem amerykańskim:

Niestety największą ofiarą wtyków amerykańskich są... sosny. Pluskwiak skutecznie przeszkadza w rozwoju tego gatunku drzewa, wysysając soki z młodych szyszek. Ponadto robaki amerykańskie uszkadzają igły drzew iglastych.

Robaki amerykańskie. Jak pozbyć się insekta z domu?

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przedstawia kilka konkretnych rad, jak pozbyć się niechcianego gościa.

Aby ustrzec się obecności inwazyjnych robaków, sprawdzajmy dokładnie, czy przez otwarte okno lub drzwi balkonowe nie wlatuje do naszego domu podejrzany pluskwiak. Teraz jest czas, kiedy najwięcej będzie się ich pojawiać w naszych domostwach.

Przeczytaj też: Wtyk amerykański. Jak pozbyć się szkodnika?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pluskwy | insekty | robaki

Reklama

Reklama

Reklama