Zapominanie istotną częścią zapamiętywania

Zapomnij, żeby... zapamiętać - przekonują naukowcy z Uniwersytetu Illinois. Wyniki ich badań przekonują, że zapominanie jest ważną, choć niedocenianą umiejętnością.

Bez umiejętności wymazywania z pamięci niepotrzebnych informacji nie jesteśmy w stanie sprawnie zapamiętywać. Potwierdzają to wyniki badań, w których ochotników proszono najpierw o zapamiętanie na przykład listy ptaków. Potem proszono ich o rozwiązanie zadania które wymagało wymazania z pamięci części tej listy.

Lepsi zapominają szybciej

Okazało się, że osoby najsprawniejsze w zapominaniu, rozwiązywały problem najszybciej, trudniej było je też zdekoncentrować. Autorzy badań podają na poparcie swej tezy proste przykłady. Kiedy ktoś pyta nas o numer telefonu, dobrze pamiętać ten aktualny, a nie wszystkie poprzednie. Gdy chcemy przypomnieć sobie, gdzie zaparkowaliśmy samochód lepiej nie pamiętać, gdzie stał wczoraj, przed tygodniem, czy miesiąc temu.

Niedoceniania niepamięć

Zdaniem psychologów z Uniwersytetu Illinois, do umiejętności zapominania przywiązujemy zdecydowanie zbyt małą wagę. Bez niej wyszukiwanie z pamięci faktów naprawdę dla nas istotnych byłoby znacznie trudniejsze.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Current Directions in Psychological Science"

RMF24.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy