Zaskakujący strażnik wzroku. Znaleziono mechanizm ochrony oczu

Czy już niedługo będziemy mogli zachować zdrowy wzrok przez całe życie? Według naukowców z Uniwersytetu Yale i Uniwersytet w Tybindze to możliwe dzięki nowemu odkryciu. Okazuje się, że naszej siatkówce może dojść do ciekawego mechanizmu, który pomaga ratować wzrok.

Naukowcy odkryli mechanizm, dzięki któremu mozna wyleczyć zwyrodnienie plamki żółtej
Naukowcy odkryli mechanizm, dzięki któremu mozna wyleczyć zwyrodnienie plamki żółtej123RF/PICSEL
Naukowcy odkryli mechanizm, dzięki któremu mozna wyleczyć zwyrodnienie plamki żółtej
Naukowcy odkryli mechanizm, dzięki któremu mozna wyleczyć zwyrodnienie plamki żółtej123RF/PICSEL

Nie jaskra czy zaćma a wiek jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku, wywołując związane z nim zwyrodnienie plamki żółtej. Choroba ujawnia się w wieku starczym i może na nią chorować aż 1/3 ludzi po 70 roku życia. Wydaje się, że w pewnym momencie naszego życia po prostu jesteśmy skazani na słaby wzrok. Jednak czy aby na pewno? Nie zgadza się z tym grupa amerykańskich i niemieckich naukowców, którzy mogli właśnie znaleźć sposób na to, abyśmy mieli szansę cieszyć się sokolim wzrokiem przez całe życie.

Jak cofnąć utratę wzroku?

Odkryli, że w naszych oczach może zachodzić ciekawa reakcja chemii kwantowej, która usuwa lipofuscynę, czyli białka, które uszkadzają komórki w siatkówce. Te powstają z niewymienionych dysków, które znajdują się na zewnętrznej części komórek oka i przez całe nasze życie poddawane zostają swoistemu "recyklingowi". Sama lipofuscyna uszkadza komórki siatkówki, prowadząc do zwyrodnienia plamki żółtej.

Nowe znalezisko to niejako wynik zupełnie innych badań. Przy pewnym eksperymencie naukowcy z Uniwersytetu w Tybindze zauważyli, że niezrecyklingowane dyski z komórek oczu były dziesięciokrotnie częstsze u myszy albinosów niż myszy pigmentowanych. Podejrzewali, że mogła za to odpowiadać melanina i rzeczywiście po przeprowadzeniu jej syntezy u myszy albinosów ilość lipofuscyny w ich oczach znacznie spadła.

Na Uniwersytecie w Yale natomiast odkryto, że w melaninie może dochodzić do naprawdę silnych reakcji na poziomie chemii kwantowej, poprzez wzbudzenie elektronów. Amerykańscy i niemieccy naukowcy skontaktowali się ze sobą, aby przeprowadzić wspólne badania. Chcieli sprawdzić, czy wywołanie reakcji chemicznych melaniny może zwalczać lipofuscynę.

Wiemy, że melanina staje się mniej skuteczna wraz z wiekiem. Kiedy więc laboratorium Schraermeyera ustaliło, że melanina jest wymagana do obrotu dysków fotoreceptorów i niezbędna do zapobiegania gromadzeniu się lipofuscyny, chcieliśmy sprawdzić, czy lek wzbudzany chemicznie może być sposobem na obejście melaniny podczas wywoływania jej efektów
profesor Uniwersytetu Yale, Douglas E. Brash, w oświadczeniu do badań

Niezwykły efekt

Naukowcy zidentyfikował związki, które mogą bezpośrednio wzbudzać elektrony bez konieczności pracy przez melaninę oraz jeden związek, który może blokować chemicznie wzbudzoną melaninę przed inicjowaniem innych reakcji. Te związki przetestowali na myszach albinosach.

Już po dwóch dniach widać było efekty. Ilość lipofuscyny znacząco spadła, tym samym zmniejszając szansę na rozwój zwyrodnienia plamki żółtej. Na razie naukowcy muszą zidentyfikować dalszą chemię, która aktywuje elektrony lipofuscynę. Są jednak dobrej myśli, wierząc, że uda im się na ich bazie opracować leki, które pozwolą łatwo zachować zdrowy wzrok przez całe życie.

Przez 30 lat byłem przekonany, że melanosomy - organelle w komórkach, które wytwarzają melaninę - degradują lipofuscynę, ale nie mogłem zidentyfikować mechanizmu" - powiedział. Wzbudzanie elektronów jest brakującym ogniwem i powinna pozwolić nam ominąć problem, że AMD zaczyna się, gdy poziom melaniny w oku spada wraz z wiekiem. Lek, który jest bezpośrednio wzbudzany chemicznie, może być przełomem dla naszych pacjentów
profesor Uniwersytetu w Tybindze, Ulrich Schraermeyer, w oświadczeniu do badań
Odstraszanie ptaków to subtelna sztuka. Praca ochrony na lotnisku OrlyAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas