Zbadali mózgi astronautów. Zmiany są bardziej widoczne, niż sądziliśmy

Naukowcy przeprowadzili badania na dwunastu astronautach, którzy spędzili pół roku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Chcieli sprawdzić, czy i w jaki sposób zachodzą zmiany w mózgu astronautów. Okazuje się, że przebywanie w kosmosie może mieć wpływ nie tylko na układ ruchu, ale również na strukturę budowy mózgu człowieka. Czy to stawia przyszłość lotów kosmicznych m.in. na Marsa pod znakiem zapytania?

Zbadano 12 astronautów, którzy przebywali na ISS średnio po pół roku
Zbadano 12 astronautów, którzy przebywali na ISS średnio po pół rokualexis rosenfeldGetty Images

Najnowsze badania naukowców wykazały, że wielomiesięczne misje kosmiczne zmieniają strukturę mózgu u astronautów. Podróże w kosmos mają negatywny wpływ nie tylko na zmysł wzroku, osłabienie mięśni i kości, ale również pozostawiają zmiany w mózgu.

Wpływ na układ neurologiczny człowieka był do tej pory niezbadany. W związku z tym przeprowadzono badania na 12 astronautów, którzy spędzi średnio sześć miesięcy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmiczne (ISS). Zostali oni zeskanowani w kilku odstępach czasowych: przed lotem, 10 dni po locie oraz w przypadku ośmiu badanych - siedem miesięcy po misji kosmicznej.

Aby stwierdzić, czy i jakie zmiany w mózgu zachodzą, zastosowano technikę obrazowania zwaną traktografią włókien nerwowych.

Badaczom znana już wcześniej koncepcja opisująca adaptacyjne cechy mózgu. U astronautów odkryli zmiany w połączeniach nerwowych pomiędzy kilkoma obszarami mózgu. Jak informują naukowcy w wynikach badań, zmiany, które początkowo stwierdzili w ciele modzelowatym ("spoidle" dwóch półkul mózgu), są spowodowane rozszerzeniem komór wypełnionych płynem. Zatem to, co uważano za zmiany w samej strukturze, jest zmianą kształtu mózgu.

Odkrycie naukowców, jak sami przyznają, jest dopiero czubkiem góry lodowej. Wyrażają głęboką potrzebę dalszych badań. Ich zdaniem jest niezwykle ważne, aby odkryć szczegółowo, jak przebywanie w przestrzeni kosmicznej wpływa na układ neurologiczny człowieka.

HUAWEI nova 9 pod lupą naszych czytelników
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas