Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przypada i jak na nas wpływa?

Zmiana czasu na letni i zimowy dotyczy przestawiania zegarków o godzinę do przodu lub do tyłu. Choć od dłuższego czasu toczą się debaty na temat sensowności tego rozwiązania, póki co w Polsce wciąż stosowany jest ten system. W 2024 r. roku zmiana czasu standardowo przypada na koniec października. Kiedy przestawiamy czas na zimowy, w jaki sposób przesuwamy wskazówki i jak zmiany czasu wpływają na nasz organizm?

W październiku przestawiamy czas na zimowy. Te zmiany wpływają na nasz organizm.
W październiku przestawiamy czas na zimowy. Te zmiany wpływają na nasz organizm.123RF/PICSEL

Kiedy przestawiamy czas?

Od lat dwa razy do roku ze względu na zmianę czasu na letni i na zimowy przestawiamy zegarki. Terminy te przypadają wiosną i jesienią.

Za inicjatorów zmiany czasu na letni uznaje się Niemców, którzy jako pierwsi w kwietniu "w 1916 roku, w Rzeszy i sojuszniczych Austro-Węgrzech oraz na okupowanych terenach Polski i Bałkanów" nakazali przesunięcie czasu o godzinę do przodu. Argumentem było efektywniejsze wykorzystanie naturalnego światła i zaoszczędzenie na sztucznych jego źródłach.

W Polsce decyzję o wprowadzeniu i zniesieniu zmiany czasu podejmowano następnie kilkukrotnie. Obecnie już od wielu lat ludzie mierzą się z przestawianiem zegarków na wiosnę i na jesień.

Choć obecnie większość nowoczesnych urządzeń automatycznie synchronizuje czas, to wiele osób wciąż korzysta także z innych sprzętów, np. z analogowych zegarków, które trzeba przestawić samodzielnie.

Kiedy przypada zmiana czasu na zimowy w 2024 roku, o ile przesunąć wskazówki i jak zmiany czasu wpływają na nasz organizm?

Podczas zmiany czasu na letni lub zimowy śpimy o godzinę krócej, lub o godzinę dłużej.123RF/PICSEL

Kiedy przypada zmiana czasu na zimowy w 2024 r.?

Zmiana czasu na zimowy przypada zawsze na koniec października, co oznacza, że w 2024 roku będziemy przesuwać wskazówki zegarów w nocy z soboty 26 października na niedzielę 27 października.

Dokładnie o godzinie 3:00 cofamy zegary o jedną godzinę, na godzinę 2:00. Oznacza to, że w tym przypadku mamy dodatkową godzinę snu.

Warto pamiętać, że w ostatnich latach toczy się coraz więcej dyskusji na temat sensowności kontynuacji zmiany czasu, jednak według dotychczasowych ustaleń proceder przestawiania zegarków będzie nam towarzyszył jeszcze przynajmniej do 2026 roku.

Jak zmiany czasu wpływają na ludzki organizm?

Zmiana czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy to "szok dla naszego zegara biologicznego", zwraca uwagę prof. Marta Jackowska z Uniwersytetu SWPS w Sopocie, która jest psychologiem zdrowia. Specjalistka podkreśliła, że badania naukowe udowadniają "większe ryzyko śmiertelnego wypadku samochodowego podczas nocy ze zmianą czasu zarówno jesienią, jak i wiosną, oraz większe ryzyko wypadków w pracy i zawałów serca bezpośrednio po zmianie czasu z zimowego na letni".

- Funkcje naszego organizmu, takie jak sen, czuwanie, trawienie, temperatura ciała czy nawet nastrój, są regulowane przez nasz zegar biologiczny. Jego funkcjonowanie jest ściśle powiązane z dostępnością światła lub jego brakiem, czyli ciemnością. Zmiana czasu jest więc niczym innym jak zakłóceniem funkcjonowania naszego zegara biologicznego poprzez manipulację dostępnością światła - uważa przytaczana w komunikacie uczelni prof. Marta Jackowska.

Wiele osób zauważa negatywny wpływ przestawiania zegarków na swoje samopoczucie i szuka porad, jak radzić sobie z wywołanymi przez zmianę czasu problemami.

- Moja rada na okresy zmiany czasu jest zawsze taka sama: bądźmy dla siebie dobrzy i szczególnie wtedy zadbajmy o możliwość snu, regeneracji oraz relaksu - podkreśliła profesor.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Wielkie sukcesy polskich himalaistówPolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas