2010 - rok USB 3.0

Tajwański Gigabyte stawia na technologię USB 3.0. Obecnie jest to jedyny producent płyt głównych, który ma w ofercie tyle produktów z technologią USB 3.0.

- USB to technologia, którą zna każdy użytkownik komputerów. Dlatego postanowiliśmy na nią postawić - przyznaje otwarcie Gigabyte. Od momentu rynkowego debiutu kart z USB 3.0 do grudnia 2009 Gigabyte sprzedał ponad 1 mln egzemplarzy płyt głównych z interfejsem USB 3.0. Tajwańczycy twierdzą, że do końca roku sprzedadzą kolejne 4 mln. Ich sprzymierzeńcem mają być kolejne urządzenia korzystające z interfejsu USB 3.0 - a tych rzeczywiście podczas targów Computex mogliśmy znaleźć naprawdę wiele, począwszy od przenośnych dysków, skończywszy na pendrive'ach.

W sprzedaży nowych płyt wykorzystujących USB 3.0 mają także pomóc technologie skierowane do bardziej zaawansowanych użytkowników, w tym overclockerów, którzy podkręcają istniejące na rynku komponenty. Gigabyte wierzy, że tacy użytkownicy - mający zaufanie swoich mniej obeznanych w technologiach kolegów - doradzą im zakup karty z USB 3.0 przy zmianie komputera. Co nowego do płyt głównych wprowadzi Gigabyte?

Absolutną premierą jest overclocking przez internet, czyli zdalne podkręcanie komputera. Użytkownik przez prostą aplikację internetową może zmienić ustawienia karty. W przyszłości karty Gigabyte mają umożliwić także inne zdalne operacje na komputerze. Drugą ciekawą nowością jest technologia On/Off Charge, dzięki której można ładować iPhone'a, iPada oraz iPoda nawet, kiedy nasz komputer jest wyłączony. Za przyspieszenie pracy płyty odpowiedzialny będzie także specjalny tryb - po jego uruchomieniu od razu zwiększy on osiągi płyty.

Reklama

Interfejs USB 3.0 zwiększa prędkość transferu danych z 480 Mb/s w USB 2.0 do 5 Gb/s. Na rynku europejskim już można znaleźć urządzenia wykorzystujące interfejs USB 3.0. Za najtańszego pendrive'a z USB 3.0 trzeba zapłacić około 60 dolarów. A USB 3.0 w notebookach? Na razie jest to drogie rozwiązanie, ponieważ Intel i AMD oficjalnie nie wprowadziły na rynek platform obsługujących tę technologię. Jednak na rynku pojawiły się już komputery przenośne z tą technologią. Zatem rok 2010 bez wątpienia będzie przełomowy dla USB 3.0 i można założyć, że ta technologia stanie się absolutnym standardem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gigabyte | technologia | karty | USB
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy