Co robimy ze starymi komórkami?

Co się dzieje z telefonami komórkowymi, których nie używamy? Ile energii można zaoszczędzić wykorzystując do produkcji telefonów przetworzone metale?

Wśród normalnych śmieci nie znajdziemy raczej komórek
Wśród normalnych śmieci nie znajdziemy raczej komórekAFP

Odpowiedź zna m.in. Nokia, która zaprezentowała swoją wiedzę i działania na rzecz ochrony środowiska podczas Forum Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSEE). Podczas Forum w panelu "Ochrona środowiska w elektronice - osiągnięcia i wyzwania" Helen Castren, Senior Manager, Environmental Affairs z Nokia przedstawiła kilka zagadnień z tego zakresu.

Co się dzieje z telefonami komórkowymi, których nie używamy?

Aby lepiej poznać podejście konsumentów do recyklingu i związane z nim zachowania, przeprowadzono w połowie 2008 roku ankietę globalną. Udział w niej wzięło 6500 osób z 13 krajów, m.in. Finlandii, Niemiec, Włoch, Rosji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, USA, Chin czy Brazylii. Podczas Forum Helen Castren podzieliła się wiedzą zaczerpniętą z ankiety - okazuje się, że tylko 3 proc. użytkowników oddaje telefony komórkowe do recyklingu, a 4 proc. wyrzuca urządzenia do śmieci.

Co robimy ze zużytymi komórkami?

44 proc. - trzyma u siebie telefony

24 proc. - oddaje telefony, np. rodzinie

16 proc. - sprzedaje

4 proc. - wyrzuca

3 proc. - oddaje do recyklingu

2 proc. - przerabia

8 proc. - inne

Ile energii można zaoszczędzić wykorzystując przetworzone metale?

Podczas Forum Helen Castren omówiła również wpływ wykorzystania przetworzonych metali na ilość energii i emisję szkodliwych substancji do atmosfery - okazuje się, że pozwala ono na oszczędność energii i zmniejszenie emisji od 60 do 90 proc. w porównaniu wykorzystaniem w produkcji nowych metali. Obecnie zużycie przetworzonych materiałów wynosi do 40 proc.

Czym jest ZIPSEE?

ZIPSEE jest branżowym związkiem pracodawców o charakterze non-profit, zrzeszającym producentów, importerów i dystrybutorów sprzętu elektrycznego i elektronicznego, w tym firmę Nokia.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas