DARPA chce stworzyć roboty, które poszukają zaginionych ludzi

DARPA chce opracować roboty, które będą w stanie poszukiwać ludzi w trudnych środowiskach. Jednym z obszarów testowych mają być jaskinie.

DARPA zdecydowała się na wsparcie nowego projektu, którego celem jest stworzenie robotów zdolnych do poszukiwania ludzi podczas trudnych misji ratunkowych. Sam konkurs obiecuje 5 milionów dolarów nagrody zespołom, którym uda się stworzyć najbardziej użyteczną, autonomiczną maszynę do nawigacji w podziemnych środowiskach w poszukiwaniu konkretnych obiektów. Testy będą przeprowadzane w specjalnym środowisku zaprojektowanym bezpośrednio przez DARPA.

Równolegle odbędą się także inne zawody, w których zespoły będą pracowały nad sztuczną inteligencją przeznaczoną do obsługi samych maszyn. DARPA wie bowiem, że w zabudowanych środowiskach, tunelach i jaskiniach, autonomia jest niezbędna.

Reklama

Robot, który może autonomicznie dotrzeć do uwięzionej osoby i przekazać informacje o tym odkryciu z powrotem do ludzi jednocześnie bezpiecznie wracając na powierzchnię, może być nieocenioną pomocą dla strażaków lub innego personelu.

Finalna prezentacja pomysłów w konkursie organizowanym przez DARPA ma odbyć się w okolicach września 2021 roku. Nie wiadomo, jak będzie wyglądał dalszy rozwój tego typu technologii.  


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: DARPA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy