Dziwne objawy małpiej ospy. Tego wcześniej nie obserwowano

U niemal połowy mężczyzn zakażonych wirusem małpiej ospy w Londynie zaobserwowano zmiany w obrębie genitaliów, donoszą naukowcy w “British Medical Journal.

Badanie opublikowane w “BMJ" objęło 197 mężczyzn zakażonych wirusem małpiej ospy w maju i czerwcu tego roku w Londynie. Wynika zeń, że 71 z nich uskarżało się także na bolesność okolic odbytu, zaś 31 także na obrzęk członka. Z tych powodów hospitalizowano dwudziestu z nich. 

To objawy wcześniej nigdzie nie opisywane. Dotychczas u zakażonych małpią ospą stwierdzano gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych, bóle mięśni oraz charakterystyczne zmiany na skórze. W początkach choroby jest to wysypka, która przechodzi w wypełnione płynem pęcherze.

Reklama

Niemal wszystkich dwustu badanych miało takie charakterystyczne zmiany skórne lub w obrębie błon śluzowych ust lub genitaliów. Jak jednak opisują badacze u nieco ponad dziesiątego (22 z nich) była to tylko jedna, pojedyncza zmiana.

W małpiej ospie może być tylko jedna zmiana na skórze

W wyniku tych badań 25 czerwca brytyjska Health Security Agency dodała do listy typowych objawów małpiej ospy pojedynczą zmianę skórną w okolicy genitaliów oraz zapalenie odbytnicy.

Badacze nie wiedzą, skąd te niecodzienne objawy choroby. Jednak u 126 ze 197 badanych stwierdzono także inną chorobę przenoszoną drogą płciową lub zakażenie wirusem HIV. Powinno uczulić to lekarzy, że koinfekcja (czyli współistniejące inne zakażenie) może powodować nietypowe objawy małpiej ospy - twierdzą autorzy pracy.

Szczególnie ciekawe jest, że tylko co czwarty badany (26,5 proc.) twierdził, że miał kontakt z osobą, u której potwierdzono małpią ospę lub u której wystąpiły charakterystyczne dla niej objawy. A to oznacza, że chorobę mogą przenosić także (jeśli nie przede wszystkim) nosiciele bezobjawowi.

Na małpią ospę skuteczne są szczepionki i leki opracowane na ospę prawdziwą, bowiem wirusy te są spokrewnione. To jedyna choroba na świecie, która została eradykowana, czyli już nie występuje na Ziemi.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy