Google uruchamia połączenia telefoniczne z Gmaila

Polscy internauci mogą korzystać z kolejnego narzędzia Google. Odpowiedzią na współpracę Skype'a i Facebooka jest udostępnienie przez firmę z Mountain View rozmów głosowych. Jak działa i ile kosztuje ta usługa?

Możliwość dzwonienia z Gmaila była dostępna od ubiegłego roku dla użytkowników ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, jednak Google postanowiło rozszerzyć działanie usługi na kolejnych 38 państw. Na liście znalazła się również Polska.

Po zalogowaniu do Gmaila nową opcję znajdziecie na górze listy kontaktów. Po kliknięciu "Zadzwoń" uruchomi się prosty instalator. Konieczne będzie pobranie niewielkiego rozszerzenia. Po zainstalowaniu aplikacji, kliknięcie linku "Zadzwoń" spowoduje wyświetlenie w prawym dolnym rogu klawiatury numerycznej.

Niestety, nowa usługa Gogole nie jest darmowa. W przypadku Polski stawki wynoszą 10 centów (lub 8 eurocentów) za minutę połączenia z telefonem komórkowym i 2 centy (2 eurocenty) - za rozmowę z numerem stacjonarnym. Rozliczanie się w dolarach jest nieco korzystniejsze. Do wyboru mamy również rozliczenia w dolarach kanadyjskich i funtach. Do cen należy doliczyć podatek VAT, a minimalna kwota doładowania to 10 dolarów.

Reklama

Jak oferta Google wypada na tle konkurencji? Przeliczając stawki dolarowe, w usłudze Google minuta połączenia z telefonem komórkowym kosztuje 28 groszy, a ze stacjonarnym około 6 groszy za minutę + VAT. Przy podobnym sposobie rozliczania stawka Skype'a wynosi 9 groszy brutto na telefon stacjonarny i 98 groszy na komórkę. W przypadku Gadu-Gadu za minutę do największych operatorów komórkowych zapłacimy 22 grosze, dzwoniąc do abonentów TP - 5 groszy, a na inne numery stacjonarne - 9 groszy brutto.

Warto pamiętać, że zarówno Skype jak i Gadu-Gadu oferują pakiety, które pozwalają - przy intensywniejszym korzystaniu z usługi - obniżyć koszty.

Łukasz Michalik

Źródło: http://vbeta.pl

vbeta
Dowiedz się więcej na temat: Google
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama