Goontact – nowe, złośliwe oprogramowanie na Androida i iOS

Złośliwe oprogramowanie Goontact ma na celu atakowanie użytkowników z urządzeniami działającymi pod kontrolą Androida i iOS. Co chcą osiągnąć atakujący?

Badacze bezpieczeństwa odkryli nowe, złośliwe oprogramowanie, które przeznaczone jest na urządzenia z systemem Android oraz iOS. Całość została oznaczona jako Goontact i może zbierać od ofiar dane dotyczące identyfikatora telefonu, kontaktów, wiadomości SMS, zdjęć oraz informacji na temat lokalizacji. Całość została wykryta przez badaczy z firmy Lookout.

Goontact ma być rozpowszechniane za pomocą zewnętrznych witryn promujących bezpłatne komunikatory internetowe przeznaczone do uzyskiwania dostępu do usług towarzyskich. Grupa docelowa tych witryn jest obecnie ograniczona do krajów chińskojęzycznych: Korei i Japonii. Goontact nie pojawił się oficjalnie w dwóch największych sklepach z aplikacjami.

Reklama

Chociaż w tym momencie nie ma namacalnych dowodów na atak, Goontact może zostać wykorzystany do wymuszenia na ofiarach zapłacenia niewielkiego okupu lub do próby zorganizowania kontaktów seksualnych.

Lookout współpracuje z Google i Apple, aby zapobiec potencjalnej infekcji sprzętów. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Android | iOS | malware

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy