Hakowanie iPhone'ów zagraża sieciom komórkowym

Koncern komputerowy Apple wyraża swoje zaniepokojenie tym, że iPhone'y odblokowane za pomocą narzędzi Jailbreak mogą zagrażać całym sieciom telefonii komórkowej. Metoda Jailbreak pozwala uruchomić w iPhonie aplikacje nieautoryzowane przez Apple.

Jeśli już ktoś ma dostęp do odpowiedzialnego za łączność w iPhonie procesora baseband (BBP), może wysyłać komendy do najbliższego masztu nadawczego - aby np. zmienić przewidzianą przez operatora wielkość pakietów albo uniknąć ponoszenia kosztów za przesył danych.

Można sobie wyobrazić jeszcze groźniejsze działania, takie jak ataki, które zakłócają pracę oprogramowania masztu albo wręcz całkowicie go wyłączają. "Krótko mówiąc: kontrola nad oprogramowaniem BBP to takie samo zagrożenie jak przełamanie firewalla komputera firmowego - potencjalne skutki mogą być katastrofalne" - tak swoje obawy podsumowuje Apple.

Reklama

Tymczasem organizacja obywatelska Electronic Frontier Foundation (EFF) postulowała, aby włamywanie się do iPhone'a za pomocą narzędzi Jailbreak nie było uważane za naruszenie amerykańskiego prawa. Do tej opinii przychylił się amerykański Urząd ds. Praw Autorskich, który już od trzech lat pozwala na otwieranie telefonu dla innego oprogramowania za pomocą narzędzi tego typu.

HeiseOnline
Dowiedz się więcej na temat: Apple | iPhone
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy