Hannover Messe 2017 - polskie wynalazki i technologie

Targi w Hanowerze to jedna z najważniejszych na świecie imprez branżowych związanych z przemysłem i robotyką. Na miejscu, wśród dziesiątek projektów, nie zabrakło polskich firm oraz ośrodków akademickich. Jakie innowacje zaprezentowali Polacy?

Hasłem targów Hannover Messe 2017 jest "Integrated Industry - Creating Value". Tematyka wydarzenia łączy w sobie zagadnienia od cyfryzacji produktu po efektywność energetyczną. Hannover Messe odbywa się w Hanowerze od 70 lat. Polska jest w tym roku krajem partnerskim wydarzenia. Targi potrwają do 28 kwietnia.

Strefa SciTech

Jedną z najbardziej wyróżniających się stref na targach Hannover Messe jest Strefa SciTech Poland, w całości poświęcona technologiom tworzonym przez polski sektor akademicki,stanie w części R&D Międzynarodowych Targów Innowacyjnych Technologii Przemysłowych HannoverMesse 2017. Polskie firmy i zespoły badawcze będą miały okazję podzielić się innowacyjnymi rozwiązaniami dla przemysłu, nawiązać kontakty naukowe i biznesowe oraz docelowo pozyskać inwestorów.

SciTech Poland oraz NCBiR prezentują łącznie 27 rodzimych koncepcji technologicznych, począwszy od badań, po produkty i rozwiązania gotowe do wdrożenia. Autorami prezentowanych na Hannover Messe innowacji są zespoły badawcze z uczelni i instytutów naukowych, studenci - laureaci projektu. Wśród nich znajdą się m.in.:

Reklama

Tramwaj Indywidualny - to pojazd elektryczny, działający w oparciu o system PRT składający się z 4-5 osobowych pojazdów autonomicznych i poruszający się po lekkiej infrastrukturze torowej lub korzystający z toru wirtualnego na jezdni. System działa door to door, a zatem między przystankiem początkowym, a końcowym nie ma przystanków pośrednich. Tramwaj powstał na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. 

Mobilny Robot Pirotechniczny PIAP GRYF - wykorzystywany do rozpoznania terenu i miejsc trudnodostępnych. Robot jest w stanie dokonać m.in. inspekcji i rozpoznania terenu lub obiektu przed przystąpieniem do akcji, przetransportować obiekt o masie do 15 kg, zneutralizować niebezpieczny ładunek oraz nasłuchiwać rozmowy w bezpośrednim otoczeniu, a także pokonać nierówności terenu i przeszkody o kącie nachylenia do 45°. Autorem urządzenia jest Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów.

15-milimetrowy mikrorobot - naśladuje sposób poruszania się gąsienicy oraz jest napędzany i kontrolowany za pomocą światła. Poza zdolnością przesuwania się po płaskim podłożu oraz wspinania się po nachyleniach, mikrorobot jest w stanie przesuwać ładunki o wadze aż dziesięciokrotnie większej niż własna. Monolityczny robot powstał na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, przy użyciu inteligentnych materiałów nowej generacji.

SafeSky - system detekcji i neutralizacji dronów, stworzony przez firmę Advanced ProtectionSystems sp. z o.o. Pozwala na skuteczne wykrywanie dronów z 1000 m o każdej porze dnia i w każdych warunkach pogodowych.

Nowy tomograf PET - to urządzenie, które przy niskich nakładach kosztów gwarantuje zwiększoną efektywność pracy.

B-Droid, robot do zapylania roślin - autonomiczne urządzenie znajdujące kwiaty, ustalające ich pozycję w trójwymiarowej przestrzeni, które zbiera pyłek na specjalnie skonstruowaną miotełkę i przenosi go na inne kwiaty tego samego gatunku. Docelowo, produkt będzie mógł być wykorzystywany w sadownictwie oraz znajdzie szerokie zastosowanie w uprawie szklarniowej, oraz polowej. W oparciu o platformę zostanie również zbudowane urządzenie do precyzyjnego aplikowania środków ochrony roślin. B-Droid to efekt pracy naukowców Politechniki Warszawskiej.

Radiodetektor - jest pierwszym tego typu urządzeniem dostępnym komercyjnie, może być stosowany w szkołach i na uniwersytetach. Autorem radiodetektora jest Technology TransferAgency TECHTRA sp. z o.o., która jako jedyna polska firma dokonała transferu technologii z laboratorium CERN do polskiego przemysłu.

FIRMA XTPL

Spółka XTPL zaprezentuje swoją technologię podczas targów Hannover Messe 2017 na stoisku Polski, która jest w tym roku oficjalnym partnerem wydarzenia. XTPL jako jedna z trzech młodych technologicznych firm został zaproszony do udziału w targach przez Prezydenta RP oraz ministra rozwoju. Przedstawiciele spółki będą rozmawiać o możliwościach i zastosowaniach swojej technologii, spotkają się też z oficjalną delegacją niemieckiego rządu, w tym kanclerz Angelą Merkel, która odwiedzi polskie stoisko.

XTPL w swojej części stoiska umożliwia zwiedzającym obejrzenie pod mikroskopem ultracienkich linii przewodzących prąd wydrukowanych za pomocą opatentowanej technologii. Niedawno spółce udało się zmniejszyć szerokość drukowanych linii do poniżej 150 nanometrów.

- Nie po raz pierwszy będziemy prezentować polską myśl technologiczną na arenie międzynarodowej. Cieszymy się, że technologia, nad którą pracujemy, jest tak wysoko oceniana przez innych przedsiębiorców, inwestorów i przedstawicieli władz. Targi w Hanowerze to największe tego typu wydarzenie na świecie, które pozwoli nam zaprezentować nasze rozwiązanie przed bardzo szerokim audytorium - mówi Filip Granek, CEO  XTPL. - Mamy świadomość tego, że w technologii XTPL tkwi potencjał, z którego mogą skorzystać firmy z całego świata. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy