Holey Optochip - terabit na sekundę od IBM

Firma IBM zaprezentowała optyczny układ scalony nazwany Holey Optochip. Jest to pierwszy równoległy przekaźnik optyczny, który jest w stanie transmitować 1 terabit informacji na sekundę.

Mimo że do wprowadzenia układu na rynek konsumencki jeszcze droga daleka to już teraz twór IBM można nazwać mianem rewolucyjnego. Chip o wymiarach 5,2 mm na 5,8 mm umożliwia przesyłanie danych między komputerami z prędkością sięgającą blisko 125 GB na sekundę!

Holey Optochip jest ośmiokrotnie szybszy niż inne tego typu kości. Powstał on poprzez wywiercenie w podkładzie CMOS 48 otworów, w których umieszczono 24 nadajniki - półprzewodnikowe lasery VCSEL o długości fali 850 nm - a także 24 fotodetektory, które pełnią rolę odbiorników. Podłączony do zestawu światłowód jest w stanie symultanicznie nadawać i odbierać dane.

Przy tworzeniu kości zwrócono również uwagę na pobór mocy. Prototyp stworzony przez firmę IBM jest jedną z najbardziej energooszczędnych układów. Do przesłania jedno bita informacji potrzebuje zaledwie 5 watów mocy. Nie bez znaczenia jest także niewielka skala chipu.

Reklama

IBM swój produkt będzie początkowo stosował we własnych kompleksach serwerów, ale z czasem technologia ma być zaadoptowana do branży szerokopasmowego internetu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: IBM | światłowód | chip
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy