Reklama

Jedziesz na urlop? Uważaj na swój komputer!

Eksperci z laboratorium antywirusowego Eset przygotowali zestaw porad, dzięki którym letnie surfowanie w internecie nie skończy się infekcją komputera lub utratą cennych danych.

Wiele osób po dotarciu do celu wakacyjnej podróży i wniesieniu walizek do pokoju sprawdza, czy w danym miejscu można skorzystać z bezpłatnego hotspota. Analitycy zagrożeń przypominają, że taki bezpłatny punkt dostępu do sieci Wi-Fi może okazać się pułapką - nigdy nie wiadomo, czy posiadacz danej sieci nie podsłuchuje informacji przesyłanych za jej pośrednictwem.

Można wtedy paść ofiarą ataku nazywanego przez specjalistów "Man-in-the-middle", w wyniku którego osoba niepowołana przechwytuje przesyłane za pośrednictwem sieci dane. Randy Abrams, dyrektor edukacji technicznej firmy Eset radzi, aby dla bezpieczeństwa, korzystając z takiej niezabezpieczonej sieci Wi-Fi, nigdy nie logować się do swojego internetowego konta bankowego lub do swojego profilu w portalu społecznościowym. Jeśli jednak zamierzamy wykorzystać taką sieć, to najbezpieczniej będzie, jeśli posłuży nam ona do przejrzenia serwisów informacyjnych i pogodowych.

Reklama

W jaki sposób można zapewnić sobie dodatkową ochronę? Warto skorzystać ze specjalistycznego oprogramowania, tzw. pakietu bezpieczeństwa, który umożliwi skonfigurowanie zapory osobistej w taki sposób, aby niepowołane osoby nie uzyskały dostępu do naszego komputera i danych na nim zgromadzonych. Zdarzają się jednak i takie sytuacje, gdy przykładowo musimy skorzystać podczas wakacyjnego urlopu z konta mailowego. Randy Abrams radzi, aby nie robić tego w jednej z lokalnych kawiarenek internetowych. - To najlepszy sposób, aby przekazać cyberprzestępcom dostęp do swojej skrzynki mailowej - mówi Abrams.

Jeśli zatem sytuacja rzeczywiście zmusi nas do skorzystania z poczty elektronicznej poza domem, zróbmy to za pośrednictwem własnego komputera lub smartfona, chronionego aplikacją antywirusową, poprzez szyfrowaną sieć Wi-Fi. Poziom bezpieczeństwa podniesie dodatkowo korzystanie z poczty elektronicznej, która przesyła loginy i hasła użytkownika w formie szyfrowanej -adresy serwisów z taką pocztą rozpoczyna się od HTTPS.

Analitycy przypominają również, że w okresie wakacyjnym komputerom i smartfonom zagrażają nie tylko wirusy i cyberprzestępcy, ale również wysoka temperatura. Nie zostawiajmy naszych elektronicznych gadżetów w nagrzanym przez słońce samochodzie lub na plażowym kocu. Może się bowiem zdarzyć, że uszkodzi je wysoka temperatura, piasek lub po prostu padną one łupem złodzieja.

Jeśli nie posiadasz programu antywirusowego lub pakietu bezpieczeństwa, a wkrótce wyruszasz na urlop, na który weźmiesz prócz żony i dzieci również swój laptop, pobierz z sieci wersję testową takiego programu. Większość producentów udostępnia takie wersje na swoich stronach internetowych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ESET

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama