MyBook Live Duo - zamiast could computingu

Czy możemy we własnym domu stworzyć serwer przechowujący dane oraz multimedia, mając do niego dostęp z każdego miejsca na świecie? Tak. Urządzeniem umożliwiającym takie rozwiązanie jest MyBook Live Duo firmy Western Digital. Co o nim sądzimy?

MyBook Live Duo i oferowane przez niego funkcja to tak naprawdę nic innego, jak własny serwer plików. Dzięki niemu możemy mieć dostęp do naszych danych na komputerze oraz urządzeniu podłączonym do internetu. Mówimy tutaj o dostępie do plików w domu i w podróży na komputerze Mac lub PC, na smartfonie lub iPadzie. Te ostatnie jest możliwe po pobraniu stosownych aplikacji z Android Market lub Apple iTunes Store (o nazwach WD 2go oraz WD Photos).

Jak to zatem działa w praktyce? Ustawiamy w domu Live Duo, który pełni rolę "serwera" na którym umieszczamy nasze dane. Opisywany sprzęt zawiera 2 energooszczędne dyski, które pracują cicho i nie nagrzewają się podczas pracy. Dyski można samodzielnie wymienić (to bardzo ważna informacja). Warto także wspomnieć o tym, że możemy ustawić RAID (nadmiarowa macierz niezależnych dysków - ang. Redundant Array of Independent Disks) dla większego bezpieczeństwa danych. Dysk jest fabrycznie sformatowany w trybie spanning - czyli dane zapisują się na obu dyskach, dzięki czemu mamy do dyspozycji cała pojemność dysku, 4 TB (lub 6TB - zależnie od modelu).

Reklama

Użytkownik może samodzielnie ustawić dysk z trybie mirroringu - czyli dane zapisują się tylko na 1 dysku, a na drugim wykonywane automatycznie ich kopie zapasowe. Co prawda w tym ustawieniu tracimy połowę pojemności, ale za to nasze dane są podwójnie zabezpieczone. Jest to oczywiście nadal dysk sieciowy, który archiwizuje i udostępnia dane w sieci domowej, mamy pełną kontrolę nad naszymi danymi.

Potem wystarczy skorzystać, będąc w biegu, ze wspomnianych aplikacji i uzyskać zdalny dostęp do naszych treści. Zatem nie musimy przechowywać danych na komputerze czy tablecie - docieramy do nich zdalnie, poprzez sieć. Niczym korzystając z obliczania w chmurze (cloud computing). W praktyce całość działa poprawnie i trudno znaleźć jakieś większe zarzuty. Na pewno jest to urządzenie dla konkretnego grona użytkowników, a nie dla przysłowiowego Kowalskiego. Nie tylko ze względu na oferowane możliwości, ale także ze względu na cenę - około 1500 zł za model mający 4TB.

PLUSY

+ dostęp poprzez urządzenia mobilne,

+ opcja korzystania z RAID,

+ jakoś wykonania.

MINUSY

- nie ma włącznika on/off



Wymagania systemowe

- Windows XP (SP3), Windows Vista, Windows 7

- Mac OS X Leopard, Snow Leopard lub Lion

- Urządzenia DLNA/UPnP

- Dostęp zdalny wymaga połączenia z Internetem

Obsługiwane przeglądarki

- Internet Explorer w wersji 7.0 lub nowszej

- Safari w wersji 4.0 lub nowszej

- Firefox w wersji 3.6 lub nowszej

- Google Chrome w wersji 14.0 lub nowszej na obsługiwanych platformach Windows i Mac

Zawartość zestawu

- Osobisty serwer plików

- Kabel Ethernet

- Zasilacz

- Instalacyjny dysk CD z oprogramowaniem

- Skrócona instrukcja instalacji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Live | Dysk | HDD
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy