Reklama

Niesamowite zdjęcie astronautów zrobione z Ziemi

To dopiero drugie zdjęcie astronautów w historii, które zrobiono z powierzchni Ziemi. Udało się to niemieckiemu fotografowi Sebastianowi Voltmerowi.

To dopiero drugie zdjęcie astronautów w historii, które zrobiono z powierzchni Ziemi. Udało się to niemieckiemu fotografowi Sebastianowi Voltmerowi.
Astronauta Steve Bowen podczas pracy na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (iSS) 22 listopada 2008 r. /HUM Images/Universal Images Group via Getty Images /Getty Images

Przyzwyczailiśmy się już, że 400 kilometrów nad Ziemią, na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), żyją astronauci. Pewnie nie raz widzieliśmy też ich zdjęcia w środku stacji i podczas kosmicznych spacerów na zewnątrz.

Niemiecki fotograf Sebastian Voltmer dokonał niezwykłej rzeczy. Zdjęcie astronautów na zewnątrz ISS zrobił z powierzchni ziemi. Są na nim astronauci Raja Chari i Matthias Maurer. Podczas sześciogodzinnego "kosmicznego spaceru" 23 marca instalowali kamery i prowadzili naprawy stacji.

Z odległości 400 kilometrów, na której krąży ISS nad Ziemią, astronauci wyglądają zaledwie jak dwie jasne kropki. O tym, że są to rzeczywiście astronauci w skafandrach, można się przekonać dopiero porównując zdjęcia stacji sprzed i po ich spaceru.

Reklama

To dopiero drugie zdjęcie astronautów zrobione z Ziemi

Zrobienie zdjęcia astronautom niekoniecznie udałoby się każdemu. Voltmer jest doświadczonym fotografem nieba. Jego zdjęcia publikuje "Sky and Telescope", jest laureatem wielu nagród. Portalowi Spaceweather.com zdradził, że zdjęcie zrobił podczas pogodnej nocy, dobrej widzialności, przez teleskop C11 EdgeHD.

Nie jest to pierwsze zdjęcie astronauty zrobione z Ziemi. W 2011 udało się to Ralphowi Vandenberghowi. Na zdjęciu na zewnątrz ISS widać było astronautę Steva Bowena. Poniżej zdjęcie wykonane z wnętrza stacji.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy