Nietypowe życzenia urodzinowe. Co Microsoft sądzi o Linuksie?

Kluczowym punktem obchodów 20-lecia Linuksa jest konferencja LinuxCon, odbywająca się w Vancouver. Wśród życzeń urodzinowych znalazły się również dość niespodziewane - od Microsoftu. Co z okazji rocznicy wymyślono w Redmond?

Microsoft jeszcze kilka lat temu uważał Linuksa za istotnego konkurenta. Powszechnie znana jest wypowiedź Steve'a Ballmera, który określił darmowy system operacyjny mianem raka. Wygląda jednak na to, że Microsoft zweryfikował swoje oceny. W publikowanym przez firmę z Redmond corocznym raporcie można było zauważyć sporą niespodziankę. W omówieniu dotyczącym konkurencji dla Windowsa po raz pierwszy nie wymieniono Linuksa, skupiając się na produktach Apple i Google.

Najprostszym wytłumaczeniem tego faktu jest stwierdzenie, że Linux został pominięty ponieważ - choć możemy obserwować jego ekspansję w innych segmentach rynku - w przypadku komputerów osobistych nie stanowi już żadnej konkurencji.

Reklama

Jak wynika z badań NetMarketShare, z różnych dystrybucji dzieła Linusa Torvaldsa korzysta obecnie około 0,91 proc. internautów i zdaniem analityków odsetek ten nie zmieni się w istotny sposób w ciągu najbliższych kilku lat. W takiej sytuacji nie dziwi, że Microsoft może pozwolić sobie na przyjazne gesty. Podczas konferencji LinuxCon szef Linux Foundation, Jim Zemlin, zaprezentował oficjalnie film z życzeniami od Microsoftu.

Marketingowcy z Redmond nie zawsze stają na wysokości zadania, jednak moim zdaniem ten krótki film jest nie tylko zabawny ale zarazem trafnie podsumowuje kilka ostatnich lat - Windows i Linux już dawno przestali być konkurentami i nie walczą między sobą o użytkowników.

Łukasz Michalik

Źródło: http://vbeta.pl

vbeta
Dowiedz się więcej na temat: Redmond | Linux | Microsoft
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy