Pluton może odzyskać rangę planety

W momencie jego odkrycia, czyli w 1930 roku, Pluton był określany jako planeta, lecz głosowanie Międzynarodowej Unii Astronomicznej odmieniło ten stan rzeczy i w 2006 roku obiekt ten został zdegradowany do poziomu planety karłowatej. Teraz, dzięki sondzie New Horizons, naukowcy uważają, że należy przywrócić Plutonowi rangę planety.

Od 2006 roku w naszym Układzie Słonecznym oficjalnie mamy już tylko 8 planet. Podczas głosowania Międzynarodowej Unii Astronomicznej, 237 osób zgodziło się na degradację Plutona, natomiast 157 sprzeciwiło się temu. Kilkanaście kolejnych osób wstrzymało się od głosu. Wtedy Pluton oficjalnie stał się planetą karłowatą, lecz nie wszyscy zaakceptowali tę decyzję.
 
Część naukowców uważa, iż jest to niesprawiedliwe, a niektórzy wciąż mówią o Plutonie jak o pełnoprawnej planecie. W zeszłym roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna debatowała nad statusem tego ciała niebieskiego. David A. Aguilar z Centrum Astrofizyki Harvard-Smithsonian przekonywał wtedy, że ponad 400 osób decydowało o Plutonie, co jest przecież tylko ułamkiem opinii na świecie.

Reklama

Tak naprawdę to niezadowolenie z powodu tej decyzji pojawiło się już w 2006 roku i trwa do dziś. Philip T. Metzger, planetolog pracujący nad misją New Horizons powiedział jeszcze przed zbliżeniem sondy do Plutona, że to ciało niebieskie odzyska swoją rangę i znów stanie się planetą. Dodał, że on i społeczność nauk planetarnych nigdy nie przestała określać go planetą.
 
Dzięki wspomnianej misji otrzymaliśmy nowe dane na temat Plutona. Sonda zbliżyła się do niego na niewielką odległość i wykonała bardzo dokładne zdjęcia. Okazało się, że Pluton jest nieco większy niż szacowano. To oraz rosnące niezadowolenie naukowców może spowodować, że Międzynarodowa Unia Astronomiczna ponownie przywróci Plutonowi status planety. Niektórzy nalegają aby dokonano tego w trybie natychmiastowym i podpisują się pod specjalną petycją.

Tylkoastronomia.pl
Dowiedz się więcej na temat: Pluton | New Horizons
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy