Podatność w iPhone’ach pozwoliła na śledzenie dziennikarzy

Podatność w smartfonach Apple miała pozwolić na śledzenie dziennikarzy serwisu Al Jazeera. Hakerzy przygotowali specjalne rozwiązania, które pozwoliły im uzyskać dostęp do odpowiednich danych.

Według serwisu Guardian, specjalne oprogramowanie NSO zostało wykorzystane do włamania się na iPhone’y 37 dziennikarzy serwisu Al Jazeera - w większości przypadków korzystając z luki znalezionej w usłudze iMessage. Ta była z kolei dostępna i niezałatana od około roku. Całość pozwoliła hakerom na uzyskanie dostępu do haseł, dźwięku z mikrofonu, a nawet pozwoliła im robić zdjęcia przy pomocy smartfona.

Dokładne motywy nie są jasne, jednak obecnie wiadomo iż hakerów było czterech - wydają się oni pochodzić z Arabii Saudyjskiej oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W co najmniej dwóch przypadkach działali oni na polecenie rządu.

Reklama

Grupa NSO stwierdziła, iż nie jest zaznajomiona z raportem Citizen Lab dotyczącym włamania, jednak przygląda się całej sprawie. Atak hakerów w tym wypadku miał być "wysoce ukierunkowany" i bardzo skuteczny. Nie jest jasne czy ktokolwiek poza NSO wiedział o luce, która pozwoliła się włamać na iPhone’y. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: iPhone
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy