Robot, który lata jak ptak

Latające roboty to żadna nowość - na przykład quardakoptery - jednak jak do tej pory żaden nie szybował jak prawdziwy ptak. Ale Markus Fischer wraz ze swoją ekipą postanowili to zmienić i tak powstał SmartBird - robot wyglądający i latający niczym mewa srebrzysta. Zobaczcie go w akcji.

Model ten świetnie nadawałby się do celów szpiegowskich - kto pomyśli, że naturalnie machające skrzydłami ptaszysko to w rzeczywistości mechanizm z zamontowaną kamerą? Poniżej prezentacja jego możliwości z TEDGlobal 2011. Przyznacie, że robi wrażenie.

SmartBird powstał w Festo Bionic Learning Network. Nie jest to pierwszy robot inspirowany naturą, który został tam skonstruowany. Wcześniej tamtejsi konstruktorzy stworzyli urządzenie Bionic Handling Assistant - robota wzorowanego na... trąbie słonia.

Reklama

Czy nadejdzie kiedyś dzień, że ptakopodobne roboty wypełnią niebo? Wątpię, ale jak już napisałem wcześniej - taka maszyna nada się świetnie do celów szpiegowskich, a także docierania w miejsca, gdzie trudno znaleźć się ludziom, jak na przykład szczyty gór, itp.

Henryk Tur

http://gadzetomania.pl/

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: przykład | robot
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy