Roboty odnalazły lotniskowiec z II wojny światowej

Statek badawczy Petrel dokonał odkrycia, które do tej pory nie udało się nikomu innemu. Dzięki sonarom, dwa roboty znalazły okręt Kaga – japoński lotniskowiec zatopiony podczas kluczowej bitwy o Midway podczas II wojny światowej.

Sprzęty, które dokonały tego zaskakujące odkrycia, zostały powołane do życia między innymi dzięki nieżyjącemu już Paulowi Allenowi - współzałożycielowi Microsoftu. Statek badawczy Petrel znalazł japoński lotniskowiec, który zatonął podczas II wojny światowej w bitwie o Midway. 

Firma Vulcan odpowiedzialna za obsługę wspomnianych robotów powiedziała, iż poszukiwanie statku było naprawdę wymagającą misją. Zespół zajmujący się tą sprawą spędził kilka tygodni przeczesując całe pole bitwy zajmujące obszar ponad 500 mil morskich (około 926 kilometrów). Lotniskowiec Kaga został znaleziony 17 700 stóp pod poziomem wody (około 5,39 kilometra).

Reklama

Autonomiczny dron podwodny należący do Vulcan przeszukiwał rejony pod powierzchnią wody korzystając z odgórnie określonych parametrów. 

Sam dron był w stanie działać przez około 20 godzin na raz wracając z danymi, które mogłyby wskazywać na obecność innych statków w pobliżu lub wybranych przedmiotów znajdujących się pod wodą. 

Kolejny procesem w poszukiwaniu było zanurzanie samego statku tak, aby mógł on robić zdjęcia dna w czasie rzeczywistym. To powolny, ale bardzo praktyczny proces pozwalający oszczędzić czas oraz energię załogi. Jak widać to wszystko się opłaciło.

Tło historyczne

Japoński lotniskowiec Kaga wszedł do służby w marcu 1928 roku. Okręt osiągał prędkość 28 węzłów i był w stanie zabrać na pokład około 60 samolotów. Jednostka została zatopiona 4 czerwca 1942 roku w trakcie bitwy o Midway. Lotniskowiec Japończyków najpierw trafiono bombami zrzucanymi przez amerykańskie samoloty. Aby okręt nie dostał się w ręce wroga, dowodzący postanowili go zatopić. Dzieła dokończyły torpedy niszczyciela Hagikaze. Jednostka miała długość prawie 250 metrów. 

Bitwa o Midway (4 do 7 czerwca, 1942 r.) była przełomowym momentem wojny prowadzonej na Oceanie Spokojnym. W lotniczo-morskim starciu pomiędzy jednostkami japońskimi i amerykańskimi, siły Marynarki Stanów Zjednoczonych pokrzyżowały plany japońskiej admiralicji. Od tego momentu uznaje się, że Amerykanie przejęli inicjatywę w działaniach wojennych na tym froncie II wojny światowej. Gdyby siły amerykańskie przegrały, utraciłyby dostęp do ważnych instalacji wojskowych, a Japończycy rozpoczęliby inwazję na Hawaje. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lotniskowiec | Drony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy