Rozmowa kwalifikacyjna: Jak odnieść sukces?

Szukasz nowej pracy? Krążysz od rozmowy kwalifikacyjnej do kolejnej rozmowy i za każdym razem czujesz, że coś poszło nie tak? Warto się nad tym zastanowić i następnym razem lepiej przygotować!

Dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej to już połowa sukcesu. Pracodawca nie ma możliwości by sprawdzić w czasie rozmowy, jak pracujesz, jak podchodzisz do obowiązków i jak traktujesz miejsce pracy. W tym krótkim czasie musi poznać zarówno ciebie, jak i twoje nastawienie. Ty natomiast musisz jak najlepiej zaprezentować siebie i przekonać, że jesteś najlepszym kandydatem na proponowane przez niego stanowisko.

Kamizelka nie, krawat - tak

Rozmowa to nie egzamin, więc biało-czarna klasyka odpada. Niemniej jednak należy wyglądać elegancko.  Swoim wyglądem musisz podkreślić wyjątkowość sytuacji i twój poważny stosunek do pracy. Tym samym pokażesz, że poważnie traktujesz rozmówcę. Mężczyzna powinien być w garniturze, ale koszula nie musi być biała. Z kamizelki można zrezygnować, krawat natomiast nie zawadzi. Jeżeli się golisz, to zrób to tego poranka - będziesz wyglądać świeżo i zadbanie. Kobieta powinna założyć spódnice, ale nie miniówkę. Eleganckie spodnie też pasują, jeżeli będzie je wspierać dopasowana marynarka. Paznokcie pomalowane na delikatny kolor lub bez lakieru. Makijaż delikatny, podkreślający urodę, niejaskrawy. Włosy, jeżeli długie, to powinny być spięte. Rozpuszczone nawet zadbane dają poczucie nieładu i chaosu, a takiego efektu nie chcemy.

Reklama

Zbadaj firmę

Nie musi być szczególnie głęboka. Wystarczy poczytać kilka informacji ze strony internetowej (praktycznie każda firma taką stronę posiada). Kilka faktów z historii i aktualne informacje. Może się zdarzyć, że zostaniemy o nie zapytani. Wówczas mamy jak znalazł. Jeżeli nas nie zapytają można samemu nawiązać do tej wiedzy. Pokażemy wówczas, że nam zależy, przygotowaliśmy się, szukaliśmy informacji i jesteśmy tu nie przypadkowo.

Nieoceniona siła argumentu

Zazwyczaj aplikujemy na konkretne stanowisko. Dobrze wiedzieć zatem, co wiąże się z interesującą nas posadą. Jaki jest zakres obowiązków, jakimi umiejętnościami należy się odznaczać i co nas predestynuje do zajęcia tego stanowiska. Podkreśli to nasze kompetencje, starania i zaangażowanie w otrzymanie zatrudnienia. Wiedza o obowiązkach pozwoli nam przygotować argumenty przemawiające za nami. O takie argumenty mogą nas spytać podczas rozmowy.

Wiedza o sobie i autoprezentacja

Dobrze jest wcześniej przemyśleć, jakie mamy mocne i słabe strony. Można zrobić sobie listę zalet, wad, sukcesów i porażek. Niektórzy pracodawcy pytają o takie rzeczy dlatego też warto mieć to przygotowane. Jeżeli nie zostaniemy zapytani zawsze można w rozmowie nawiązać do swoich atutów by podkreślić naszą gotowość podjęcia pracy i przekonać, że jesteśmy najwłaściwszym kandydatem.
Kilka minut przygotowania może poskutkować wieloletnim zatrudnieniem - warto spróbować.

Dorota Bajczyk

zdronet
Dowiedz się więcej na temat: praca | szukanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy