Samoschładzający się namiot? Nowatorska tkanina pełni funkcję klimatyzatora

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników wypraw pod namiot. Dzięki temu wynalazkowi w upalne dni nigdy w środku namiotu nie będzie zbyt gorąco. Funkcję klimatyzatora będzie pełniła specjalna tkanina. Wystarczy do zbiornika obok namiotu nalać kilka litrów wody.

Ten namiot nie potrzebuje elektrycznego klimatyzatora. Al Kasani zapewnia, że jego wynalazek poprawi komfort życia w namiotach w czasie upałów
Ten namiot nie potrzebuje elektrycznego klimatyzatora. Al Kasani zapewnia, że jego wynalazek poprawi komfort życia w namiotach w czasie upałówTwitter

Wyjazd pod namiot jest przygodą i wielką frajdą, ale ma także minusy. W bardzo upalne dni temperatura wewnątrz namiotu bardzo wzrasta, a nie każdy ma ze sobą przenośny klimatyzator. Ten potrzebuje energii elektrycznej, której nie wygeneruje przenośny panel słoneczny.

Chłodzenie namiotów za pomocą klasycznego klimatyzatora jest możliwe tylko tam, gdzie można podłączyć urządzenie do prądu.
Chłodzenie namiotów za pomocą klasycznego klimatyzatora jest możliwe tylko tam, gdzie można podłączyć urządzenie do prądu.Twitter

Rozwiązanie problemu schładzania namiotu w czasie upałów przyniosła najnowsza technologia. Amerykański naukowiec Al Kasani z Centrum Inżynierii Czystej Energii UConn (C2E2) postanowił stworzyć tkaninę, która w upalne dni będzie obniżała temperaturę wewnątrz namiotu nawet o kilka stopni Celsjusza.

Twórca super tkaniny twierdzi, że stworzył ją podpatrując zachowanie roślin, które same pobierają wodę z gleby i przenoszą ją na duże wysokości do najwyższych gałłęzi
Twórca super tkaniny twierdzi, że stworzył ją podpatrując zachowanie roślin, które same pobierają wodę z gleby i przenoszą ją na duże wysokości do najwyższych gałłęziTwitter

Aby tkanina zaczęła pełnić funkcję klimatyzatora potrzebuje jedynie wody. Ze specjalnego pojemnika jest doprowadzana woda do tkaniny, która następnie samoczynnie rozprowadza ją po całej jej powierzchni. W efekcie tego procesu tkanina namiotu jest przez cały czas wilgotna i znakomicie schładza wnętrze namiotu.

Twórca samoschładzającej się tkaniny ocenia, że do obniżenia temperatury namiotu o 3-4 stopnie Celsjusza i utrzymania jej wewnątrz namiotu przez 24 godziny wystarczy ok. 3,5 litra wody. Nie musi być ona idealnie czysta - do pojemnika można nalać zwykłej wody z jeziora czy strumienia, a system i tak będzie działał.

Al Kasani tłumaczy, że do stworzenia jego wynalazku zainspirowało go podpatrywanie natury. Rośliny dzięki odpowiedniej budowie i mikrokanalikom tworzącym potężną sieć pobierają wodę z gleby i doprowadzają ją do wszystkich liści czy łodyg, które znajdują się na dużych wysokościach. Naukowiec jedynie wykorzystał ten mechanizm i stworzył odpowiednią strukturę tkaniny.

Jego wynalazkiem natychmiast zainteresowały się firmy produkujące sprzęt turystyczny. Materiał jest na razie jeszcze w fazie testów, ale jest duża szansa, że już wkrótce pojawią się w sklepach namioty z autoklimatyzacją.

Francja: Ostatnia tradycyjna wytwórnia wachlarzy w ParyżuDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas