Smartfon pomoże zaoszczędzić paliwo

Naukowcy z MIT i Princeton opracowali metodę na zaoszczędzenie nawet 20 proc. paliwa. Wykorzystuje ona smartfona, który zbiera informacje o długości trwania świateł i dzieli się nimi z innymi użytkownikami systemu.

Cała metoda działa tylko wtedy, kiedy skrzyżowania są zaprogramowane z góry, a nie tam, gdzie światła dopasowują się do natężenia ruchu. Pierwsza opcja jest jednak częstsza i dlatego badania nad opracowaniem systemu przyniosły tak pozytywne rezultaty.

Głównym założeniem badań było utworzenie bazy danych świateł ulicznych i długości trwania poszczególnych faz. Dane te byłyby zbierane przez kamery smartfonów i rozsyłane do innych telefonów. Kierowca podjeżdżając do oznaczonego skrzyżowania będzie poinstruowany o konieczności zwolnienia lub kontynuacji jazdy. W ten sposób uniknie się gwałtownych hamowań i startów, które przyczyniają się do zwiększonego zużycia paliwa.

20 proc. zaoszczędzonego paliwa w trybie miejskim? Pozostaje tylko liczyć na szybkie wprowadzenie systemu do powszechnego użytku.

Reklama

Źródło informacji

gizmodo.pl
Dowiedz się więcej na temat: Smartfon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy