Spamerzy zarabiają na Facebooku 200 milionów dolarów rocznie

Włoska grupa badawcza przyjrzała się spamerom na Facebooku i oszacowała ich potencjalne zyski. Okazuje się, że na popularnym serwisie społecznościowym dobrze zarabiają nie tylko jego twórcy i część zewnętrznych firm, ale również osoby na potęgę wklejające linki do swoich stron. Według raportu, ich dochody wynoszą rocznie ok. 200 milionów dolarów.

Andrea Stroppa i Carlo de Micheli - liderzy grupy badawczej zajmującej się bezpieczeństwem w sieci, dokładnie przyjrzeli się dziesiątkom tysięcy spamerskich linków, które prowadzą do zewnętrznych stron. Większość z nich odwołuje się do konkursu, w którym można wygrać iPhone’a. Spamerzy wykorzystują dodatkowo serwisy skracające linki, aby zamaskować nazwę swojej strony. 

"Spamerzy zarabiają około 18 dolarów za linka opublikowanego na fanpage’u posiadającym około 30 tysięcy fanów. W przypadku liczby przekraczającej 100 tysięcy osób zysk wzrasta do maksymalnie 58 dolarów" - mówi de Micheli w wywiadzie dla "The Guardian". "Jeżeli pomnożymy te sumy przez liczbę opublikowanych linków - około 18 tysięcy dziennie, otrzymamy roczne zyski na poziomie od 87 do 390 milionów dolarów, czyli średnio 200" - kontynuuje.

Ponadto około 10 proc. stron, na które przekierowują linki, używa AdSense, co oznacza, że Google również zarabia na tym procederze.

Reklama

Źródło informacji

instalki.pl
Dowiedz się więcej na temat: spam | Facebook
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy