Reklama

Stuxnet - skuteczny niczym atak wojska

Szkody wywołane przez robaka Stuxnet, który szalał w Iraku, cofnęły iracki program nuklearny o dwa lata - szacują niemieccy eksperci.

Oznacza to, że współczesne złośliwe oprogramowanie jest tak skuteczne, jak atak militarny. Z tą jednak różnicą, że nie pada ani jeden strzał i nikt nie ginie. W ubiegłym miesiącu Iran wstrzymał prace nad swoim programem - mówi się, że powodem tej decyzji jest właśnie Stuxnet, który w dalszym ciągu sabotuje pracę irańskich systemów.

Specjalista ds. bezpieczeństwa Ralph Langner uważa, że z powodu słabej wiedzy irańskich ekspertów IT na temat Stuxnetu, jedyną radą, aby poradzić sobie z tym malware, jest całkowite wyłączenie zainfekowanych maszyn.

Naukowcy będą musieli także wymienić centryfugi wykorzystywane do wzbogacania uranu, a także turbiny w elektrowni Bushehr. Podejrzewa się, że głównym celem ataku Stuxneta były pracujące w częstotliwości od 807 do 1210 Hz centryfugi - wirówki wzbogacające do rozdzielania izotopów uranu w czasie procesu jego wzbogacania.

Reklama

Źródło: hacking.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy