Test Nokia 3
Marka Nokia, po przerwie, wraca na rynek z trzema smartfonami. Sprawdziliśmy najmniejszy i najtańszy model w jej ofercie - Nokia 3.
W nowych modelach, Nokia nawiązuje pod względem wzornictwa do urządzeń z serii Lumia, szczególnie ostatnich, jednak zachowuje oryginalny styl, który nie pozwala pomylić ich ze smartfonami z logiem Microsoftu.
Telefon wygląda bardzo nowocześnie i w żadnym stopniu nie widać, że jest to sprzęt z niższej półki cenowej. Obudowa Nokii 3 ma bardzo przyjemne, obłe kształty i świetnie leży w dłoni. Telefon jest lekki i bardzo dobrze wyprofilowany.
Konstrukcję wykonano w większości z plastiku, aluminiowa jest jedynie ramka stanowiąca krawędzie, która dodatkowo usztywnia całą obudowę. Tworzywo sztuczne na tylnym panelu jest przyjemne w dotyku i sprawia wrażenie odpornego na zarysowania.
Nokia 3 zasługuje na ogromną pochwałę, jeśli chodzi o jakość wykonania. Sprzęt jest idealnie spasowany i nie można mieć zastrzeżeń do wykonania żadnego z elementów jego obudowy. Całość jest sztywna i nie wydaje z siebie żadnych odgłosów, nawet przy mocnym uciskaniu konstrukcji. Nokia postawiła na rzadko stosowane już rozwiązanie i umieściła pod ekranem trzy dotykowe przyciski, które nie są podświetlane. Jeśli chodzi o klawisze fizyczne, znajdują się w górnej części prawej krawędzi i ich zestaw jest standardowy: przycisk zasilania i połączone przyciski multimedialne + i -.
Ekran i multimedia
Wyświetlacz ma przekątna 5 cali i rozdzielczość 1280 x 720. Panel został wykonany w technologii IPS i jakość wyświetlanego obrazu ani nie rozczarowuje, ani nie zachwyca. Kolory są poprawnie nasycone i jak na tę klasę urządzenia, nie można im zbyt wiele zarzucić. Zagęszczenie pikseli jest równe 294/cal, co gwarantuje ostrość obrazu na akceptowalnym poziomie. Podświetlenie maksymalne jest na tyle wystarczające, że w słoneczny dzień nie powinno być większych problemów z odczytaniem treści. Wbudowany głośnik znajduje się na dolnej krawędzi i emituje niezbyt głośny dźwięk, który jest przy tym zupełnie pozbawiony niskich tonów. Plus należy się Nokii za obecność Radia FM - coraz więcej producentów rezygnuje z tej funkcji.
Aparat i bateria
Wbudowany aparat ma matrycę 8 megapikseli, optykę f/2.0 i pojedynczą diodę doświetlającą LED. Fotografie wykonywane smartfonem prezentują się całkiem dobrze, szczególnie biorąc pod uwagę klasę urządzenia, jednak tylko gdy warunki oświetleniowe są idealne. W każdym innym przypadku smartfon nie radzi sobie zbyt dobrze.
Przy mocnym świetle w kadrze cała fotografia jest prześwietlona, a w warunkach nocnych obraz jest ewidentnie zaciemniony. Po zbliżeniu lub przeniesieniu na większy wyświetlacz widać, że kontury obiektów są rozmazane. Jakość materiału wideo również jest poniżej oczekiwań, zarówno pod względem płynności, jak i szczegółowości.Przedni aparat także ma 8 megapikseli i przysłonę f/2.0. Jego jakość jest podobna do tylnej jednostki, co oznacza, że do selfie czy wideorozmowy powinien w zupełności wystarczyć.
Nokia 3 zdjęcia
Fotografie wykonane smartfonem Nokia 3
Wbudowany akumulator ma pojemność 2630 mAh i taka wartość wydaje się być odpowiednim rozwiązaniem na potrzeby tego telefonu. Przy umiarkowanym użytkowaniu, Nokia 3 bez problemu wytrzyma od rana do wieczora bez ładowania. Żeby mieć pewność, że urządzenie wytrzyma więcej (do dwóch dni), najlepiej w godzinach popołudniowych mocno zmniejszyć jasność ekranu i włączyć tryb oszczędzania energii.
Wydajność i system
Za wydajność smartfonu odpowiada układ MediaTek MT6737 z grafiką Mali-T720MP1 i 2 GB pamięci RAM. Niestety, taka konfiguracja jest znacznie słabsza niż ta oparta o Snapdragona 430. W praktyce, urządzenie przez większość czasu całkiem dobrze radzi sobie z trudami dnia codziennego, ale zdarzają mu się przycięcia i spowolnienia, szczególnie pod obciążeniem. Z obsługą aplikacji i gier bywa różnie - z prostymi tytułami nie ma problemu, ale bardziej wymagające tytuły są często za dużym wyzwaniem dla Nokii 3, która nie do końca radzi sobie z ich płynną obsługą.
Oto wyniki testów syntetycznych: Antutu - 25 979 punktów, Quadrant Standard Edition - 16 566 punktów, 3DMark SlingShot Extreme - 97 punktów.
Słuchawka pracuje pod kontrolą Androida w wersji 7.0 Nougat, który posiada jedynie kosmetyczne poprawki od producenta. Poza nimi, system nie posiada żadnych zbędnych aplikacji ani dodatków. Interfejs telefonu przez większość czasu pracuje płynnie, jednak, tak jak wspomniałem wcześniej, zdarzają się spowolnienia, szczególnie podczas przechodzenia pomiędzy aplikacjami i wykonywaniu kilku czynności na raz.
Cena: Około 699 zł