WebP - konkurent plików .jpg

Google robi wszystko, aby poprawiać Internet. Teraz stara się spopularyzować nowy format obrazów WebP, który charakteryzuje się 40 proc. mniejszym rozmiarem pliku przy zachowaniu tej samej jakości, co zdjęcie w formacie .jpg.

Po zabawie Google z WebM (format plików wideo) przyszedł czas na zdjęcia. Obrazy znajdują się na każdej stronie i każde kolejne ładowanie nowej witryny powoduje przesyłanie mnóstwa bajtów danych. Google postanowił, iż ograniczy ilość pobieranych danych poprzez stworzenie formatu plików graficznych, który będzie zajmował mniej miejsca. I tak powstał WebP.

Obrazy z rozszerzeniem .webp będą o 40 proc. mniejsze od starszych "jotpegów". Stanie się to za sprawą mechanizmu kodowania obrazu, który polega na zapisywaniu różnic pomiędzy pikselami. Często są one zerowe, a z tego korzysta właśnie WebP, po prostu ich nie zapisuje.

Reklama

Jak wygląda kompatybilność WebP? Otóż przeglądarki Chrome i Opera są w pełni przygotowane na obsługę zdjęć w takim formacie. Z Windowsem jest trochę roboty, ponieważ należy ściągnąć wtyczkę, która umożliwi otworzenie pliku WebP w standardowej przeglądarce zdjęć i pakiecie Office.

Źródło informacji

gizmodo.pl
Dowiedz się więcej na temat: Google
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy