Wyświetlacz o rozdzielczości 220 milionów pikseli
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego skonstruowali wyświetlacz komputerowy o najwyższej rozdzielczości na świecie. Pokazuje on obraz złożony z 220 milionów pikseli.
System znajduje się w Kalifornijskim Instytucie Telekomunikacji i Technologii Informatycznych (Calit2) i połączony jest bezpośrednio z poprzednim rekordzistą, również stworzonym przez Calit2.
Kombinacja obu wyświetlaczy została nazwana Highly Interactive Parallelized Display Space (HIPerSpace) i służy do renderowania w czasie rzeczywistym grafiki o rozdzielczości 420 megapikseli.
Nie mamy zamiaru na tym poprzestać. HIPerSpace to unikatowe środowisko służące badaniom nad wizualnymi analizami i cyfrową infrastrukturą. Obecnie szukamy źródeł finansowania, dzięki którym chcemy zwiększyć rozdzielczość systemu do 500 milionów pikseli, a w niedługim czasie planujemy stworzenie wyświetlacza o rozdzielczości miliarda pikseli - mówi profesor Falko Kuester.
Wyświetlacze połączone są dedykowanym łączem o przepustowości 2 gigabitów. Do renderowania obrazu wykorzystano klaster graficzny do zbudowania którego użyto 80 procesorów Quadro FX5600 produkcji Nvidii. Jego teoretyczna wydajność obliczeniowa wynosi 40 teraflopsów, czyli tyle, ile przed 5 laty wynosiła wydajność najpotężniejszego superkomputera na świecie.
HIPerSpace będzie udostępniany specjalistom z różnych dziedzin. Skorzystają na nim przede wszystkim meteorolodzy, biomedycy czy naukowcy specjalizujący się w badaniu mózgu. Olbrzymi wyświetlacz pokaże z jednej strony duży obraz całości, a jednocześnie będzie można zobaczyć jego najdrobniejsze szczegóły.
Mariusz Błoński