Złośliwy trojan blokuje dostęp do Windowsa

Laboratorium antywirusowe firmy Eset poinformowało o rosnącej liczbie infekcji zagrożeniami komputerowymi z rodziny LockScreen. Te groźne konie trojańskie po przedostaniu się na dysk komputera skutecznie blokują dostęp do systemu Windows, wyświetlając okno, którego nie sposób zamknąć i którego zawartość może wywołać niesmak.

Konie trojańskie, oznaczane przez laboratorium antywirusowe firmy Eset jako LockScreen, zaraz po zagnieżdżeniu się w systemie tworzą w rejestrze wpisy, dzięki którym mogą blokować aktywność użytkownika i uruchamiać się każdorazowo przy starcie Windowsa. Dodatkowo, niektóre wersje LockScreena usuwają wybrane pliki systemowe lub ukrywają pasek zadań.

Najbardziej dotkliwym dla użytkownika skutkiem aktywności zagrożenia jest wyświetlanie okna, które blokuje dostęp do systemu operacyjnego, a przez to uniemożliwia korzystanie z komputera. Okno to zawiera informację, zwykle w języku rosyjskim, która poucza ofiarę LockScreena, że jedynym sposobem na odblokowania komputera jest podanie specjalnego klucza. Aby go jednak zdobyć należy przesłać wiadomość tekstową SMS na podany w treści komunikatu numer telefonu. Jak można się domyślić, wiadomość taka nie będzie należała do najtańszych. Wybrane wersje LockScreena w oknie blokującym dostęp do systemu wyświetlają również zdjęcie o charakterze pornograficznym lub kierują do witryny z identyczną zawartością.

Reklama

Jak zabezpieczyć się przed LockScreenem? Według Witolda Gerstendorfa z Eset, wielu kłopotów z wirusami można uniknąć nie tylko stosując oprogramowanie ochronne, ale również kierując się podczas korzystania z sieci zdrowym rozsądkiem i zasadą ograniczonego zaufania. Co jednak, gdy system operacyjny zostanie zainfekowany LockScreenem?

- Przede wszystkim nie panikować i nie płacić cyberprzestępcom. Warto natomiast, korzystając z innego komputera, poszukać w sieci informacji na temat kodu i podanego w informacji numeru telefonu. W internecie można bowiem odnaleźć klucze odblokowujące niektóre warianty zagrożeń z rodziny LockScreen - mówi Witold Gerstendorf.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ESET | trojan | Windows
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy