Reklama

Nadchodzą zmiany w Windows 10. Tak będzie wyglądało nowe menu Start

Wygląda na to, że czasy żywych kafelków powoli odchodzą w zapomnienie, bo Microsoft zaprezentował właśnie, jak będzie wyglądało menu Start w przyszłych wersjach jego systemu operacyjnego.

Nie da się ukryć, że część użytkowników bardzo lubi żywe kafelki, które można było znaleźć również w Windows 8 i mobilnym systemie operacyjnym Microsoftu, a mianowicie Windows Phone, gdzie świetnie się sprawdzały. Niestety w końcu będą musieli pogodzić się ze stratą, bo grafika zaprezentowana przez zespół Windows Insider i projektantów pokazuje, że menu Start już niebawem może zrezygnować z ich usług. Miejsce żywych kafelków w przyszłych wersjach Windows 10 zajmą ikony tzw. fluent design, które mają ujednolicić aplikacje giganta z Redmond dla Windows 10, Androida i iOS.

Reklama

Brandon LeBlanc z zespołu Windows Insider informuje wprawdzie, że nie od razu znikną i odejdą w zapomnienie, bo na początku użytkownicy będą mogli sami zdecydować, z jakiej wersji chcą korzystać. Demonstracja sugeruje jednak, że rozwiązanie z 2015 roku powoli odchodzi na emeryturę, bo Microsoft chce, by menu Start w końcu zostało zunifikowane i stanowiło spójną całość, a teraz jest swoistym “chaosem kolorystycznym”. Nowe ikony są nieco transparentne i delikatniejsze niż mocne żywe kafelki z obecnej wersji, lepiej wpisując się w koncepcję Fluent Design System.  

Co więcej, Microsoft przewiduje dwie wersje menu Start, idąc za przykładem choćby Androida, czyli jasną i ciemną. Obie można zobaczyć na grafice powyżej i nie da się ukryć, że wygląda to naprawdę dobrze. Wbrew pozorom, bez mocnego tła w wyrazistym kolorze, ikony aplikacji są lepiej widoczne i całe menu wydaje się lepiej zorganizowane i bardziej przejrzyste. I trudno się dziwić, że gigant z Redmond już od dłuższego czas oswaja użytkowników z koniecznością pozbycia się żywych kafli na rzecz nowego rozwiązania.

Jak twierdziła zresztą dyrektor kreatywna Microsoftu, Christina Koehn, na początku tego miesiąca: - Płaskie, monochromatyczne ikony wyglądają świetnie w kontekście kolorowych kafli, ale kiedy do ekosystemu dochodzą różne style ikon, podejście musi się zmienić. Kiedy ikony w pasku zadań i menu Start są w różnych stylach, odnalezienie potrzebnych aplikacji wymaga dużo więcej wysiłku. 

Źródło: GeekWeek.pl/zdnet

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy